Metro ve švédském hlavním městě Stockholmu poslední týdny „zdobí“ řada černobílých nástěnných maleb žen na bruslích. Je na nich ovšem na první pohled něco velmi netradičního. Mají totiž roztažené nohy a ukazují červené skvrny s menstruační krví. Cestující z různých věkových skupin jsou rozčarovaní.

Malované plakáty s bruslařkami vytvořila feministická umělkyně Liv Stromquistová. Ženy s roztaženýma nohama a červenou skvrnou uprostřed dominují centrální stanici Slussen. Stanice metra, stejně jako většina ostatních zastávek ve švédském hlavním městě, slouží jako výstavní prostory pro umění, které se neustále obměňuje.

Fotografie byly pořízené koncem září a reakce obyvatel metropole jsou různé. Na sociálních sítích se dají najít zcela rozdílné reakce. Od městské lhostejnosti přes turistické fotografie až po rozhněvané pendlery, kteří dojíždějí za prací.

Regenračné centrum

Jeden uživatel Twitteru napsal: „Už nestačí dostat periodu, teď je třeba na to čumět v metru.“ Jiný si postěžoval, že kvůli plakátům musel čtyřletému dítěti vysvětlit, co je to menstruace. Někdo obrázky jednoduše popsal jako „nechutné“.

Foto Instagram

Někteří se vyslovili proti tomu, aby se veřejný prostor využíval pro tak kontroverzní obrazy. Stromquistová, která sama ve Stockholmu nežije, již dříve hovořila o svém vlastním dětství a studu z menstruace. Námitkami se odmítá zabývat. „Taková diskuse se objeví vždy, když vystavuji své umění. Ve společnosti je (menstruace) tabu a vyvolává silné emoce,“ řekla do vysílače Sveriges Radio. „Já jsem se k diskuzi nevyjadřovala, a není to pro mě, hodnotit svoje vlastní umění. […] Jsem velmi nadšená z toho, že se to některým lidem líbí.“

Některým možná. Dopravní podnik, který je za plakáty zodpovědný, uvedl, že práce Stromquistové „je oslavou lidského těla ve všech jeho podobách“. Společnost jejich předčasné odstranění před řádným termínem v srpnu příštího roku neplánuje.

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://deutsch.rt.com/gesellschaft/60139-feministische-menstruationskunst-ruft-emporung-in-stokholm-hervor/