Každý rok se ve Francii narodí zhruba stovka dětí, kterým chybí končetiny nebo je mají notně zdeformované. Jelikož nejde o nějakou náhodnou anomálii, ale zřetelně vzrůstající trend, ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová nařídila kauzu znovu otevřít.

Národní zdravotnická agentura případ již jednou řešila, ale vyšetřování vyznělo jaksi do ztracena. Navzdory rostoucímu podezření, že za to může otrávená voda, vzduch nebo jídlo. Úřad nyní uvedl, že identifikoval 11 nových případů dětí narozených s deformacemi v letech 2000 až 2014 v oblasti Ain na východě Francie poblíž hranic se Švýcarskem. Již dříve bylo známo ze stejného regionu sedm podobných případů z let 2009 až 2014.

„Chci znát pravdu, myslím, že všichni Francouzi to chtějí,” uvedla ministryně zdravotnictví. „Mohlo by to mít souvislost s životním prostředím. Je možné, že je to kvůli tomu, co ty ženy jedly, pily nebo dýchaly.”

Těžko hledat jiné vysvětlení, když lékaři tvrdí, že na vině není genetika ani léky. Zvlášť když mají tyto nešťastné matky jedno společné – po vyplnění speciálního dotazníku vyšlo najevo, že matky takto postižených dětí bydlí ve venkovských oblastech nedaleko kukuřičných a slunečnicových polí. Nechci sýčkovat, ale ona taková geneticky modifikovaná kukuřice střídající se s tunami glyfosátu pokrokopenou řepkou na českých polích taky nebude žádný med. Jo, ono se řekne venkov…

Kam až hodlá v honbě za dotacemi a výnosy moderní zemědělství zajít? A jak dlouho budou toto beztrestně, ale jistě ne zadarmo tolerovat regluační úřady?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra