Každý rok se městečko Chotěboř ve východních Čechách, napůl cesty mezi Prahou a Brnem, posune na krátký čas do „jiného světa“. V ulicích můžete spatřit různé kostýmy, některé tak krásné a profesionální, že máte chvílemi pocit, že přiletěli vesmírnou lodí návštěvníci ze spojené federace planet.

Festival fantazie je největším festivalem popkultury v Čechách, s jedinečným pojetím a atmosférou, který všem můžeme vřele doporučit. Před 23. ročníkem festivalu, který začíná už 29. 6. a potrvá do 8. července, jsme pořídli rozhovor s jeho zakladatelem a organizátorem Václavem Pravdou.

Koncept Festivalu fantazie je unikátní, s něčím podobným se dnes člověk jen tak nesetká. Mohl byste ho čtenářům trochu přiblížit?

Vždy jednou v roce se sem sjedou lidé z celé republiky a ze Slovenska, pár účastníku i z jiných zemí, přičemž mohou po 10 dní navštěvovat jednotlivé programové linie. Těch běží souběžně 20. Většinu programu pak organizují sami fanoušci pro fanoušky. Kdokoli si může udělat přednášku, workshop, promítaní, soutěž, pokud mu ji schválí vedoucí linie. Tím, že jsou tady fanoušci odevšad, máme velice pestrý program.

Jak to všechno začalo?

Festival vznikl v roce 1996, tehdy spíš pro kamarády v počtu 100 lidí. Základem byli fanoušci sci-fi a fantasy literatury. Řekli jsme si, že se budeme potkávat v podobné sestavě každý rok. V roce 2002 se z toho stala masová záležitost a začali sem jezdit lidi z celé republiky. Počet účastníků průběžně rostl, v roce 2008 jsem kvůli počtu a náročnosti organizace odložil veškeré jiné aktivity a z organizování festivalu se stala práce na víc než plný úvazek. Festival si pořád z části drží svou původní podobu, a proto je unikátní.

Václav Pravda pořádá Festival Fantazie už více než 20 let.

Jaké aktivity si mohou návštěvníci festivalu užít?

Fanoušci tady najdou téměř vše. Od počítačových a konzolových her přes hry deskové, karetní, máme tady linie pro mnoho různých sci-fi, fantasy, horror, asii, anime, mangu, komiks… Dokonce máme ve spolupráci s Univerzitou Karlovou velice kvalitní přednášky o matematice, biologii, astrofyzice či technologiích… Fanoušci řeší i různá sociální, historická či psychologická témata, promítají se filmy a seriály atd. Zveme i různé spisovatele a herce, například z Hry o trůny nebo z Červeného trpaslíka.

Festival fantazie se neustále mění a vyvíjí, každý rok vypadá trošku jinak. Děláte to plánovitě?

Festival si žije taky svým vlastním životem. Vyvíjí se v odezvě na přání fanoušků. Některé programové linie zaniknou, jiné se naopak objeví, vždy podle toho, jak to vypadá s vedoucími jednotlivých linií a jaký zájem mají fanoušci. Časem třeba zájem opadne a není výhodné pokračovat. Více linií se například sloučilo. Je to dobrý postup tam, kde jsou si blízké, a chodí na ně podobní fanoušci. Nový fenomén pak dá někdy základ nové programové linii.

Máte nějaké sponzory, kteří se podílejí každý rok na organizování festivalu?

Nemáme žádné sponzory, to, co vidíte na stránce, jsou naši partneři. Existuje mezi námi spolupráce, často i po dlouhá léta, ale nejedná se o sponzory, protože do nás nevkládají žádné peníze. Sponzorství si představuji trochu jinak.

Jak se k festivalu staví město?

Město se nám snaží ve většině případů vyjít vstříc. Větší podporu bych samozřejmě uvítal, přece jen festival přivede do města tisíce lidí na 10 dní. Ti něco snědí, něco vypijou, něco nakoupí, někde bydlí, využívají taxíky, autobusy…

Festival děláte už přes dvacet let. Je možné festival později někomu předat, aby pokračoval dál například v případě, že se stáhnete a budete se věnovat třeba jiným aktivitám?

Festival fantazie je o lidech. Organizuje ho úzká skupinka lidí, kteří si důvěřují, pomáhají, znají se. Je to jedinečná a neopakovatelná záležitost. Až odejdu, už nikdy nebude stejný. Dělám totiž práci za tři lidi, kterou by pak ti tři lidé udělali jinak. Museli by mezi sebou komunikovat, vznikaly by potíže a podobně. Až odejdu, jedna éra skončí a vznikne pak něco jiného. Problém bývá s mladšími lidmi, které si najímáme jako brigádníky. Dnes už často neumějí zatlouct ani ten hřebík nebo sekat dříví, jak to bylo dřív běžné, a já je to učit nemohu.

  • Festival fantazie je v ČR největší festival popkultury, zejména sci-fi, fantasy a hororu v hrách, filmech, seriálech, anime, comicsech, knihách. 23. ročník přináší zajímavé hosty, 1500 pořadů a další vylepšení organizace a služeb.
  • Kdy: 29. 6. – 8. 7. 2018
  • Kde: Tyršova ulice Chotěboř
  • Doprava: informace zde
  • Program: k prohlédnutí zde
  • Vstupné: od 280 Kč, více zde

Anton Smataník