„Charita“ kandidátky na americkou prezidentku Hillary Clintonové a jejího manžela, exprezidenta Billa, funguje na jednoduchém principu: dárci nadace očekávají za své miliony odměnu. A také ji dostanou.

Nezávislý průzkum, jejž podnikla prominentní právnická firma, která se specializuje na oblast filantropie, se již v prosinci roku 2010 usnesl, že nadace Clinton Foundation měla nejasný a slabý seznam ředitelů a mnoho dárců „očekávalo výměnou za dary nějaké benefity“.

Tento znepokojivý závěr – který zveřejnil, jak jinak, server WikiLeaks – popisuje od daní osvobozenou veřejnou nadaci. Nadace Clintonových přiznala v roce 2011 na 187 milionů dolarů zisku, a to po odečtení nákladů.

Rozhodnutí podniknout tento průzkum čelil hořké opozici ze strany přátel a politických poradců Billa Clintona. Průzkum podnikla newyorská právnická firma Simpson Thacher a požádala ji Chelsea Clintonová, jediná dcera významného páru americké politiky, která měla o činnosti nadace svých rodičů notné pochybnosti. Průzkum vedla Victoria Bjorklundová, jedna z nejlépe hodnocených amerických expertů na praktiky vedení nadací a charit. Vrátila se kvůli tomu dokonce z důchodu, aby se celé záležitosti mohla zúčastnit.

Simpson Thacher našli celou řadu slabých míst ve struktuře managementu nadace Clintonových, včetně řídící rady tvořené výhradně z osob loajálních přímo Billovi nebo Hillary, dále neschopnost této rady hospodárně spravovat finance, řešit konflikty zájmů a provádění auditů na finančním základě namísto federálně nařízeného způsobu.

Nicméně nejzávažnějším odhalením během průzkumu byl fakt, že dárci u této nadace očekávali nazpět protislužby. „Někteří vyzpovídání informovali o konfliktech s těmi, kdo financují nebo darují, někteří z nich mají očekávání ,něco za něcoʻ výhod oplátkou za peněžní dary.“ Jinými slovy – něco si za své peníze kupovali.

Výzkumníci neidentifikovali ani fundraisery, ani dárce, nicméně mezi známými donátory jsou mnozí významní zahraniční vůdci, například blízkovýchodní šejkové, východoevropští magnáti, afričtí majitelé dolů či američtí miliardáři.

„To bylo jasně nelegální,“ vynesl ortel analytik na Wall Street a expert na filantropii Charles Ortel. „Tohle je lupičská charita, která se vymkla kontrole už před lety. Kurátoři volení tak, aby nic neměnili. Nemluvíme o lidech, kteří neznají zákony. Tohle jsou lidi, kteří se na nevědomost nemůžou vymlouvat.“ Ne, o charitu tady opravdu nejde. Spíš o stroj na vybírání darů či úplatků.

Foto Profimedia
Já nic, já Bill… Co se divíte? Jsme moderní charita a miliardy prostě vybírat umíme… Foto Profimedia

Jedním ze šokujících případů „lupičské charity“, který se dostal na veřejnost a o němž referovaly například noviny The New York Times, je událost spojená s charitou české modelky Petry Němcové.

V roce 2014 vyrazil na charitativní večer její nadace Happy Hearts Šťastná srdce) i exprezident USA Bill Clinton. Clinton na večírku obdržel ocenění za celoživotní práci. Ovšem zadarmo se mu nechtělo. I přes urgence odmítal dorazit a za to, že nakonec na nadační večírek přišel, musela Němcové nadace, která se věnuje stavbě škol, nadaci rodiny Clintonových zaplatit (!) 500 000 dolarů. Deník New York Times v této souvislosti připomíná, že charitativní fond Němcové hospodaří se stokrát menším rozpočtem, než jakým disponuje nadace Clintonových. Někdejší ředitelka Happy Hearts Fund Sue Royalová míní, že tehdejší akce byla „něco za něco“.

„Němcová zaplatila vysokou cenu za skvělý moment s Billem Clintonem. Ale on využil tuto malou charitativní organizaci kvůli čemu? Půl milionu dolarů? Připadá mi to, jak je to správné slovo, nechutné,“ řekl ke Clintonovu vysokému honoráři Doug White z Kolumbijské univerzity, kde vede program dárcovského managementu.

Nadace Clintonových byla vedena ředitelem jménem Terry McAuliffe, nejúspěšnějším politickým fundraiserem Billa Clintona a bývalým členem demokratického národního výboru (Democratic National Committee) a současným guvernérem Virginie. McAuliffe daroval Clintonům 1,35 milionu dolarů, díky kterým si Clintonovi koupili jedenáctipokojovou vilu Chappaqua v New Yorku (v roce 1999).

Simpson Thacher dále zjistili, že vrchní rada nehrála žádnou smysluplnou roli v rozhodování jak ohledně strategických postupů, tak v posuzování efektivity globálních programů pro chudé v rámci Clintonovy nadace. „Selhání rady ředitelů v naplnění jejich svěřených povinností mohou nastat, když rada zanechá řízení malému množství lidí, z nichž některé tíží konflikty zájmů, jež mohou ovlivnit jejich úsudek,“ hlásí report.

„Tohle celé vypadá jako studie případu charitního podvodu,“ řekl Charles Ortel pro DCNF. „A mimo to, poté co záznamy ukázaly, že se neprovedly žádné změny, tato charita šla do světa a posbírala ještě více peněz.“

Nyní se na Clinton Foundation valí další pohroma – vyšetřování FBI, o kterém referují americká média, například The Wall Street Journal. Důkazy jsou opravdu zdrcující, což nejen ohrožuje kampaň Hillary Clintonové v posledních dnech před volbami, ale i její pobyt na svobodě.

Jan Petrák, časopis Šifra

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Zdroj: http://dailycaller.com/2016/10/14/bombshell-clinton-foundation-donors-expected-benefits-in-return-for-gifts/