Není lepší způsob, jak oslavit kvalifikaci na mistrovství světa ve fotbale, než zapálit Brusel. Alespoň podle marockých fotbalových fanoušků. Řádili v centru města jako zběsilí, na Place de la Bourse, kde se také konal vánoční trh, který nedopadl zrovna nejlépe… Obchody byly vyrabovány a některé dokonce lehly popelem.

Zajímavé je, že ačkoliv se některé zdroje jaly rychle tvrdit, že policie nic neudělala,  nahlášeno bylo 22 zraněných policistů. Na rozehnání davu bylo potřeba nasadit vodní děla a situaci se podařilo uklidnit až po dvou hodinách zběsilého řádění.

Na konci zůstalo shořelé auto, ohořelé a poničené obchody a mnohé řádně a poctivě vyrabované. Podobně oslavy probíhaly v řadě marockých měst, ale z toho, co víme, žádné z nich nehořelo. Fotbaloví chuligáni v Evropě se čas od času rvou a dělají nepořádek, to je fakt, ale při záběrech marockých gangsterů se nelze ubránit dojmu, že pouze o fotbal nešlo, respektive ten posloužil více či méně jako záminka. Muslimy zničený vánoční trh působí tak nějak symbolicky.

Regenračné centrum

Podívejte se na záběry, které se z Bruselu podařilo pořídit a které nepotřebují komentář. Obě videa stojí skutečně za to…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra