Matěj Stropnický (34), předseda Strany zelených a syn ministra obrany Martina Stropnického (60), provedl veřejný coming out a před volbami vyšel na veřejnost s tím, o čem se vědělo jen v kuloárech – že je homosexuál.

Navíc se pochlubil, že už dva měsíce chodí s hvězdičkou z nováckého seriálu Ordinace v růžové zahradě, o jedenáct let mladším Danielem Krejčíkem. „Je to tak, chodím s Danielem Krejčíkem, je to skvělej kluk. Chci potvrdit, že jsem na kluky. Je to super věc, s Danem obzvlášť. A jestli náš vztah vydrží toto, tak už vydrží vše,“ řekl deníku Blesk Stropnický, který prý o své orientaci ví už od osmnácti a své rodině to sdělil ve dvaceti, ale veřejnosti se to rozhodl sdělit těsně před volbami a svoji sexualitu tak využít v politické kampani.

Jeho taktika je zjevná – přitáhnout k volbám LGBT komunitu a dostat se před volbami zadarmo do novin, a to i do těch nejčtenějších. Otázka je, jestli je opravdu někdo tak padlý na hlavu, že by šel někoho volit podle toho, s kým souloží. Zda to Zeleným pomůže, nebo nepomůže, případně uškodí, se uvidí za pár dní.

Před volbami se zviditelnil (i když zřejmě jinak, než chtěl) i Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany, která si hraje na alternativu vůči zavedeným politickým stranám, a přitom, snad výjimkou oblasti IT, hlásá a dělá zcela totéž. Ostatně Andrej Babiš z hnutí ANO, se kterým se Piráti podezřele paktují, hlásá, že by s nimi rád vytvořil koalici.

Ale k věci – na internetu v posledních dnech kolují fotografie Bartoše, kterak se zúčastnil setkání levicových radikálů z Antify, kteří se v USA dostali na seznam teroristických organizací a metody mají horší než fašisté, suma sumárum jedná se o největší extremisty dnešní doby.

Bez komentáře…

Bartoš byl zachycen (a svoji účast na těchto sešlostech poté potvrdil), kterak na antifácké sešlosti vítá migranty a odpůrce nezřízené migrace do Evropy vyzývá, ať táhnou, ač se celou dobu dušoval, že není žádný „vítač“, na některých jiných fotkách pak pózuje ve značně militantní a agresivní póze.

Když se to vezme kolem a kolem, v letošních volbách opět nebude problém s tím, koho nevolit, ale koho volit. Což není nic nového pod sluncem.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra