Americký miliardář maďarského původu George Soros čelí ve své rodné zemi velkému tlaku. Maďarská vláda chce zdanit jeho nadace, které podporují masovou migraci a narušují stabilitu Evropy. Vláda někdejšího Sorosova spojence Viktora Orbána nastínila podobu legislativního balíčku, který její mluvčí Zoltán Kovács nazval „Stop Sorosovi“.

Kovács na tiskové konferenci minulý týden sdělil, že pokud bude nová legislativa schválena, budou se muset nevládní organizace, které podporují ilegální přistěhovalectví, registrovat u soudu a odvádět státu čtvrtinu finančních příspěvků od svých zahraničních dárců. O balíčku by se prý mohlo hlasovat příští měsíc.

Podle nového zákona by mohl být Maďarům, kteří se účastní organizování nelegálního přistěhovalectví, uložen dočasný soudní zákaz, který by omezil jejich činnost, cizinci by pak mohli být navíc vyhoštěni ze země. Pro Sorose, který má americké a maďarské občanství, by to v krajním případě znamenalo zákaz vstupu do země. „Nelegální masové přistěhovalectví je problém, který se dotýká Evropy jako celku a představuje vážná bezpečnostní rizika. Pokud se ukáže, že George Soros má s těmito aktivitami něco společného, jinými slovy organizuje nelegální přistěhovalectví, pak se na něj budou nová pravidla vztahovat ,“ sdělil Zoltán Kovács agentuře Reuters.

Podle maďarské vlády a premiéra Orbána chce Soros pomocí tří svých nevládních organizací – Helsinský výbor, Transparency International a Společnost pro občanské svobody, umístit v Evropě miliony nelegálních přistěhovalců a zvyšují riziko terorismu.

George Soros, který je známý vměšováním se do politických záležitostí suverénních zemí, financováním ozbrojených převratů či masivní propagandou proti národním státům, to má v Maďarsku nahnuté již delší dobu. V červenci loňského roku například web Human Right Watch uvedl, že jsou po celé Budapešti vylepeny plakáty a billboardy s usmívajícím se Georgem Sorrosem, který je doplněn nadpisem „Nedovolme Georgeovi Sorosovi, aby se smál naposled“.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra