Čtvrteční svědectví tureckého vládního insidera před americkým federálním soudem přineslo zajímavé informace o již dostatečně kontroverzním prezidentu Turecka Tayyipovi Erdoganovi. Například že potají porušil embargo proti Íránu, které sám pomohl uvalit.

„Tehdejší premiér, Recep Tayyip Erdogan, dal jasné instrukce bankám Ziraat a Vakif, aby začaly obchodovat,“ pověděl při výslechu Reza Zarrab, turecký byznysmen, kterého minulý rok ve Spojených státech zatkli právě za obcházení íránských sankcí a konspirování v jejich prospěch.

O machinacích Zarraba se ví delší dobu, ale obvinit tureckého prezidenta (a v tehdejší době premiéra) je závažná rána do americko-tureckých vztahů, neboť Turecko je členem NATO a je považováno již za téměř tradičního spojence Spojených států na Blízkém východě. Je mimo jiné například domovem významné americké letecké základny, která je centrem operací proti Islámskému státu, a stejně tak bylo hostem i základny během studené války s příhodným dostřelem na Sovětský svaz.

Zarrab, Turek s řadou dalších občanství (íránské, makedonské), je také obchodník se zlatem a obchodům bank s íránskými protějšky podle všeho napomáhal, a to umožněním nelegálních (Turecko se k embargu oficiálně přidalo) obchodů s Íránem, a to s ropou a zemním plynem. Ostatní země NATO, alespoň z toho, co víme, sankce neporušovaly. Zarrab osobně tyto spoje používal k dalším obchodům se zlatem.

Erdogan se od Zarrabova zajetí v USA pokoušel prostřednictvím řady diplomatických jednání obchodníka osvobodit. Zarrab se ovšem mezitím po vytrvalé spolupráci Turecka a Spojených států přiznal k úplatku bývalého tureckého ministra financí, Zafera Caglayana, k čemuž využil sumy 45 milionů eur. Úplatek zaručil, aby státem vlastněné banky pronikly skrze oficiální sankce a nadále obchodovaly.

Zatím nejpeprnější informací, která z obchodníka se zlatem vypadla, je osobní potvrzení jak Erdoganem, tak i bývalým zástupcem premiéra Alim Bacabanem. Informace vzešla z dlouhé konverzace mezi Zarrabem a Caglayanem, zmíněným bývalým ministrem financí, který celou situaci umožnil přijetím úplatku.

„Nakonec jsme před Zaferem Caglayanem nic neskrývali, všechno jsme udělali s jeho vědomím,“ prohlásil Zarraba. Erdogan nicméně celou věc popřel, a to vcelku pochybným způsobem: „Obchodujeme a máme spojení s obchodem s energiemi s Íránem. Neporušili jsme ale sankce. Jakkoliv může znít verdikt, udělali jsme správnou věc. Nikdy jsme vůči Spojeným státům nepotvrdili takový závazek.“ Ve zkratce: když se vyhlásí zákaz nebo omezení obchodů, nikdo nesmí kromě nás. A když se na to přijde, tak jsme vlastně nic neslíbili. Je to podobný případ, jako když se Izrael jal kritizovat Trumpa za plány postavit zeď, zatímco sami v podstatě „zazdili“ palestinské osady. Vlastně i Turecko si postavilo zeď, a to na hranicích s Íránem…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.nytimes.com/2017/11/30/world/europe/erdogan-turkey-iran-sanctions.html http://nation.com.pk/30-Nov-2017/erdogan-says-turkey-did-not-violate-us-sanctions-on-iran https://www.theguardian.com/world/2017/nov/30/us-court-alleged-iran-scheme-avoid-sanctions-turkey