Optimisty a dobráky, kteří mají pocit, že masivní migrační vlna zaplavující Evropu je humanitárního původu, nikoli politického, by měla zajímat skutečnost, že velké světové korporace i nejrůznější instituce, určující budoucí trendy, aktivně podporují islám na úkor křesťanství. Něco jiného by bylo, kdyby se firmy kvůli opatrnosti vyhýbaly zobrazování kostelů, ale vybrat si na propagaci kostel a smazat z něj ve Photoshopu

Není to tak dlouho, kdy médii proběhl skandál obchodního řetězce Lidl, který se jal odstraňovat kříže z řeckých kostelů na výrobcích a letácích, zatímco islámské půlměsíce jej nechávaly zcela v klidu.

Tomu, že nešlo o náhodu či nějakou přehnanou útlocitnost, ale tento proces je řízen shora, nasvědčují i události nedávných dnů. Vychází totiž najevo, že kříže neodstraňuje pouze Lidl, ale také největší potravinářská firma na světě Nestlé či francouzský řetězec Carrefour.

Nejvtipnější byl Lidl, který se sice pod tlakem veřejnosti omluvil, ale kříže už nevrátil a odstranil je i v Itálii. Za což se taky omluvil, ale kříže nevrátil. Kříže zkrátka nejsou v Evropě povoleny.

Tento neblahý trend potvrdil i francouzský nejvyšší správní soud, který ve středu nařídil odstranit kříž ze sedmapůlmetrového památníku bývalého papeže Jana Pavla II., jenž se nachází na veřejném náměstí v Bretani. Informovala o tom agentura DPA.

Soud rozhodl, že bronzová socha polského papeže, kterou postavili v obci Ploërmel v roce 2006, může zůstat na svém místě. Platí to i pro oblouk nad sochou, jelikož nejde o náboženský symbol. Kříž na oblouku nad sochou však musí být odstraněn v souladu s ustanoveními přísného francouzského zákona o sekularismu.

Sochu Jana Pavla II., který stál v čele katolické církve od roku 1978 až do své smrti v roce 2005, vytvořil ruský sochař Zurab Cereteli. Bretaň je (nebo byla?) tradiční baštou katolické církve.

To jsme to dopracovali…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra