Vyšetřování v květnu 2017 ukázalo, že dvě pobočky obchodního řetězce v čínském městě Si-čou i nadále prodávají masné výrobky s obsahem psího masa, včetně „psího masa v želví šťávě“.

V Číně končí mnoho psů a koček, včetně domácích mazlíčků, ve spárech prodejců masa. Zavřou je do malých klecí a přepravují je na dlouhé vzdálenosti bez jídla a vody na nechvalně známé masné trhy, kde jsou zvířata zabita nejstrašnějším způsobem.

Organizace Animals Asia zjistila, že francouzský řetězec Carrefour v Číně prodával produkty s psím masem. Carrefour, který má v Evropě více než 10 000 poboček, byl v roce 2012 upozorněn na krutost i kriminální a zdravotní rizika, která souvisí se psím masem. V e-mailu řetězec slíbil, že z krutého průmyslu nebude profitovat.

I přes toto ujištění nabízely dvě pobočky Carrefour v čínském městě Si-čou psí maso v otevřeném prodeji, což ukázalo šetření organizace Animals Asia v roce 2016.

Vyšetřovatelé z Animal Asia objevili širokou škálu masných výrobků se psím masem, jako například psí maso v želví šťávě, které stálo v přepočtu cca 20 dolarů.

Vzhledem k tomu, že všechny e-maily v centrále Carrefouru ve Francii zůstaly nezodpovězené, vyšetřovatelé z Ya Dong, což je poradenská společnost, která je stoprocentní dceřinou společností Animals Asia, se v květnu 2017 opět obrátili na jeho pobočku. Zboží je i nadále v sortimentu obchodu.

Zakladatelka Animals Asia Jill Robinsonová řekla: „Mnozí milovníci zvířat budou zklamaní, když zjistí, že pro Carrefour je zisk důležitější než dobré životní podmínky čínských psů. Carrefour jsme konfrontovali s našimi nálezy, které ukazují, že v každé fázi výroby psího masa porušil zákony, čímž vznikla značná zdravotní rizika. Ale prodej výrobků se psím masem pokračuje i nadále.“ Dodala také: „Je běžnou praxí, že Západ kritizuje čínský obchod se psy a kočkami, ale tady na tom otevřeně vydělává evropský supermarket. Carrefour měl již mnoho možností distancovat se od obchodu s psím masem a zastavit jeho prodej, ale místo toho má zisk z týrání zvířat. Pro zákazníky Careffouru v Evropě to bude šok, až se dozví, že firma týrání zvířat nevěnuje vůbec pozornost.“

Ředitelka Animals Asia na ochranu psů a koček dále říká: „Poslední věc, kterou čínské organizace na ochranu zvířat potřebují, je moderní mezinárodní obchodní řetězec, který konzumaci psů a koček pokládá za normální. Zároveň tak podporuje krutost a zločiny. Vysílá to naprosto špatný signál o krutosti průmyslu a neodpovídá vývoji v zemi. Z etického a obchodního hlediska nedává rozhodnutí Carrefouru žádný smysl a my doufáme, že své rozhodnutí znovu přehodnotí.“

Ve zprávách v médiích se hovoří o zhruba 10 milionech zabitých psů v Číně ročně. Dlouhodobé šetření Animals Asia v tomto odvětví ale nenašlo žádný důkaz, že existují farmy pro chov psů v tak velkém měřítku.

Tento výsledek podporuje také dlouholeté tvrzení, že velká část zabitých psů jsou ukradená zvířata a toulavá zvířata, která byla odchycená na ulici.

Většina psů nikdy nedostala očkování nebo zdravotní kontrolu před tím, než šla na porážku. Pro obyvatele existuje zdravotní riziko, protože mnoho chycených psů bylo zabito kyanidem.

Krádež psa vyšetřuje policie jen zřídka. Aby se tomu zabránilo, tak stále víc Číňanů bere spravedlnost do svých rukou. Každý rok kvůli tomu o život přichází mnoho lidí, dokonce i majitelé psů, kteří chránili svého čtyřnohého kamaráda. Lovci psů totiž majitele také zabili.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte sipředplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebokombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://netzfrauen.org/2017/06/13/carrefour/