Chystaná dohoda mezi italskou vládou a nevládními organizacemi o přítomnosti policistů na jejich lodích byla smetena ze stolu. Většina neziskových organizací, které u libyjských břehů nabírají migranty a dopravují je k italským břehům, úmluvu odmítla podepsat. Důvod? Aby se migranti necítili být kriminalizováni. Agentura DPA informovala, že od dohody ustoupili mimo jiné italští Lékaři bez hranic nebo německá humanitární organizace Jugend Rettet.

Italové se rozhodli se souhlasem vlády v libyjském Tripolisu vyslat k tamějším břehům pět nebo šest vojenských lodí, které by měly podpořit operace libyjské pobřežní stráže bojující nedostatečnými prostředky a silami proti mezinárodním mafiím, které vydělávají milióny eur měsíčně na obchodu s lidmi.

Regenračné centrum

Aby se dalo s problémem hnout, je však nutné, aby byli příslušníci italských bezpečnostních složek také na palubách plavidel nevládních organizací. Většinu migrantů totiž do Itálie dovezou právě neziskovky, které si do Libye pro migranty jezdí, zejména Lékaři bez hranic, kteří provozují velkou loď.

Od začátku roku do konce května připlulo k italským břehům oficiálně na 55 tisíc migrantů. To je o 34 procent víc než za stejnou dobu loňského roku, oznámilo v pondělí italské ministerstvo vnitra.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-