Je to alternativní měna Bitcoin, která zneklidňuje kontrolou posedlou politiku a kapitalistickou ekonomiku? Nebo je to spíš dobře promyšlený projekt NSA & spol.? Nebo se jedná jen o anonymní, vysoce volatilní spekulativní objekt? Případně obojí?

Je Bitcoin projektem americké zpravodajské agentury NSA, která chce veřejnost seznámit s digitální světovou měnou? Toto tvrzení se opakovaně objevuje na různých blozích a v médiích. Jaké důkazy však tuto tezi podporují?

Jak vyrobit mincovnu – kryptografii anonymních elektronických peněz“ (Jak vyrobit minci – kryptografie anonymních elektronických peněz).

NSA zkoumala kryptografii již před 20 lety

Dokument na YouTube pochází z roku 1997 a v podstatě popisuje celkovou strukturu a funkci kryptoměny Bitcoin. Vytvořil ho National Security Agency’s Office of Information Security Research and Technology, tedy jedno oddělení NSA.

Nedokazuje to však samozřejmě původ Bitcoinu. Pouze to, že se agentura touto technologií zabývala již před 20 lety, tedy dlouho předtím, než vůbec (oficiálně) existovala. V té době většina domácností neměla ani připojení k internetu.

V dokumentu je z velké části podrobně popsaný protokol Bitcoinu. Patří sem podpisy a autentizační techniky, které činí kryptoměnu anonymní a bezpečnou vůči padělání. Dokument dokonce uvádí i zvýšené riziko praní špinavých peněz, které se provádí snadno pomocí kryptoměny. Obchoduje se s ní navíc na takzvaném dark webu, kde se za bitcoiny pořizují ne zrovna legální věci jako drogy či nájemné vraždy. Rovněž popisuje algoritmus Secure Hash a odolnost proti kolizi.

Tato struktura je dnes rozšířená prostřednictvím dolování (mining) a transakčního autentizačního systému Peer-to-Peer-Blockchain. Je však celkem jasné, že NSA s kryptoměnami strávila spoustu času, než se o tom vůbec dozvěděli normální uživatelé.

Satoshi Nakamoto a SHA-256 hash

NSA pravděpodobně také našla zakladatele Bitcoinu. Jedná se o muže s pseudonymem Satoshi Nakamoto, který údajně má několik milionů Bitcoinů. Na internetu probíhá spousta diskusí o tom, kdo to může být.

Tehdy NSA také popsala bitcoinovu šifrovací funkci BitToin, aby zajistila všechny transakce. Hackerské noviny The Hacker News (THN) píší o tom, že agentura také vytvořila SHA-256 Hash, na kterém závisí každá transakce s Bitcoiny na celém světě.

„Integrita Bitcoinu závisí na hašovací funkci zvané SHA-256, kterou vyvinula NSA a zveřejnil ji Národním institut pro standardy a technologie (NIST).“ Ten NSA poskytuje úplnou kontrolu nad celou sítí, tvrdí noviny THN.

Kryptovýzkumník Matthew D. Green z Johns Hopkins University řekl, že NSA má ve skutečnosti k dispozici backdoor (což jsou zadní dveře v programu), a může tak prolomit šifrování a získat tím všechny bitcoiny na světě. Jedná se o tzv. Zero Day, tedy den nula. „Možná byl od prvního dne vyvinut jako nástroj pro získání kontroly nad světovými hotovostními rezervami,“ tvrdí článek z THN.

Náhrada papírových peněz?

Jde u bitcoinu o nějaký vyšší cíl? Globální papírové peníze se postupně rozpadají a mají čím dál menší důvěru jak u jednotlivců, tak i mezi státy. To je prostě fakt. Má být tento starý systém papírové měny nahrazen digitální, „bezpečnou“ a „důvěryhodnou“ světovou měnou? Za pět až deset let bude „celosvětová měna na bázi kryptoměny“, tvrdí třeba noviny Business Insider. Venezuela již zavádí svoji vlastní státní kryptoměnu.

Zda je bitcoin stejně bezpečný jako jeho pověst, je otázka. THN píší, že vědcům se již podařilo rozbít 1024-bitové šifrování RSA v kryptoknihovně GnuPG. „Takové napadení útočníkovi umožňuje extrahovat tajný šifrovací klíč ze systému, ve kterém se analyzuje vzor využití paměti nebo elektromagnetických výstupů zařízení, zatímco se emituje proces dešifrování.“ Stejná technika může prolomit 2048 bitové šifrování.

Deset kroků ke kryptodiktatuře

Tady je popsaný globalizační plán, jak získat úplnou kontrolu nad světovými peněžními rezervami, úsporami, zdaněním a finančními transakcemi.

  1. Veřejnost má být nadšená digitální měnou
  2. Jedna z bank připraví kontrolovanou kryptoměnu, která má nahradit bitcoin
  3. Globální dluhové trhy začnou selhávat a fiat měny padnou (to se může stát prostřednictvím zcela nesouvisející události)
  4. Definuje se politický nepřítel, který je za pád měn zodpovědný (tradičně se k tomu hodí Rusové, možná ale i Číňané).
  5. Systém dluhových peněz se zhroutí, dluhy a úvěry ztratí hodnotu, vzniká obrovská krize
  6. Vlády představí své nové kryptoměny a budou si hrát na spasitele v nouzi
  7. Zcela se zruší hotovost. Vlastnictví zlata a stříbra je obtížné nebo zakázané ve jménu větší „bezpečnosti“
  8. Všechny neoficiální kryptoměny jako Bitcoin budou kriminalizované a přes noc ztratí svou hodnotu. Zdůvodní se to legendou o ruských, čínských (zde si eventuálně doplňte další) teroristech, kterým se musí zamezit přísun financí.
  9. Všechny transakce budou nyní vyžadovat identifikaci RFID nebo biometrické identifikátory pro autentizaci světové digitální kryptoměnové aktivity. Nikdo nesmí jíst, cestovat ani vydělávat bez toho, aby byl identifikován (viz znamení šelmy v Bibli)
  10. Jakmile se dosáhne absolutní kontroly prostřednictvím nové světové digitální měny, všechny transakce, investice a obchodní aktivity budou pro vlády viditelné.

Totální kontrola

Nikdo se vůči konfiskaci nemůže bránit, i když je neopodstatněná. Daně jsou automatizované. V případě krize může vláda dokonce účtovat záporné úrokové sazby, které každodenně automaticky snižují zásoby.

Od této chvíle je vše ovládáno (elektronickou) totalitou a soukromý život každého člověka je řízen a kontrolován na 100 %. Každý, kdo kritizuje vládu, může být jednoduše eliminován kliknutím myší. Nebo modernějším způsobem, dotykem prstu na obrazovku.

V případě porušení dopravních předpisů nebo dalších přestupků se vše automaticky odečte z účtu v kryptoměně. Daně jsou zavedené automaticky a účtují se okamžitě, při pohybu vozidla například ve Smart City, tedy chytrém městě.

S automatickými finančními srážkami ze strany vlády se občané již nemohou bránit před nekonečnou konfiskací svých „peněz“ totalitními byrokraty a jejich lokaji, píší Natural News.

Nebo je to přesně naopak?

Bitcoin v rokce 2010 jako hackerská měna Open Source vešel ve větší známost. Dal se svévolně sdílet, byl bezpečný, anonymní a nevysledovatelný. Prostě síťová měna, ze které si dělají starosti vlády i ekonomiky. Takže přesně pravý opak toho, co je popsané výše.

Po uzavření účtů (diskutabilního) portálu WikiLeaks v roce 2010, které zablokovali různí poskytovatelé kreditních karet a PayPal, se začalo víc diskutovat o alternativě klasických peněz, tedy bitcoinu. Zdůvodňovalo se to tím, že banky a úřady nemohou ovlivňovat transakce a úvěry.

WikiLeaks vyzval používat bitcoiny ke své finanční podpoře. Julian Assange díky zablokovaným účtům podle vlastních údajů vytvořil zisk ve výši 50 000 %. V polovině roku 2010 měl Bitcoin cenu 20 nebo 30 amerických centů. Za méně než rok vzrostla jeho cena na 8 dolarů.

V současné době jeho cena činí asi 11 844 dolarů. To v době, kdy článek čtete, již nemusí platit, neboť se kurz extrémně rychle mění. Takže zda je alternativní měna přítel, nebo nepřítel bank a vlád, ukáže až čas. Na místě je ale největší obezřetnost.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.gegenfrage.com/bitcoin-nsa/