Kostarika zřejmě překoná svůj rekord z roku 2015, kdy dokázala fungovat 299 dní jen z obnovitelných zdrojů, hlavně vodní energie. Minulý rok byl stále úctyhodný, ale slabší – tehdy země operovala z obnovitelných zdrojů 271 dní. Letošní rok by měl však být ještě lepší.

Středoamerická Kostarika se na rozdíl od svých sousedních a zejména jižněji umístěných zemí pyšní tím, že se z banánové republiky vypracovala na stabilní zemi, ve které se (opět na rozdíl od jižních sousedů) neděly žádné vojenské převraty, a země je navíc již tradičně neutrální. To a podle všeho i série relativně schopných politiků ji umožňuje se soustředit i na bohulibější činnosti, jako je ochrana tamní přírody či rozvoj obnovitelných energií.

Kostarika v současné době získává svou elektrickou energii z 99,62 % z 5 různých obnovitelných zdrojů. Tento rok 78,26 % vzešlo z vodních elektráren, 10,29 % z větrných, 10,23 % geotermální energie a 0,84 % z biomasy a solárních panelů. Své ambice směřuje ještě výše – do roku 2021 by si tato země přála být neutrální, co se týče uhlíkové stopy, a z obnovitelných zdrojů fungovat bez výkyvů.

Dle Kostarického institutu pro elektřinu (ICE) současný rok znamenal výrazný nárůst v podílu větrné energie. Mezi podobně úspěšné země patří i další americké země jako Uruguay, kde obnovitelné zdroje vytvářejí 94,5 % celkové energie. Obdobně je na tom sousední Paraguay, kde je toto číslo jen o kousek nižší, tedy 90 %.

Ohromně úspěšný je Bhútán, buddhistické království v Himálaji, který pomocí vodních elektráren vyrábí tolik elektřiny, že z ní 40 % exportuje do zahraničí. Drobné Lesotho v Africe vyrábí 100 % své energie z příhodné kaskády vodních přehrad. Z evropských zemí konkuruje pouze Island se svými 85 %. Úctyhodný výkon podává například Skotsko, které vzhledem k většímu počtu obyvatel než u Bhútánu či Islandu vyrábí přes 50 % energie pomocí obnovitelných zdrojů. Co se našeho rodného Česka týče, to vyrábí jen tolik, kolik musí – tedy kolik nařídila EU.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.ecowatch.com/costa-rica-renewables-2511342138.html http://grupoice.ticoblogger.com/2017/11/18/costa-rica-alcanza-300-dias-de-generacion-electrica-100-renovable-en-2017/