Lidí, kteří pochybují o tom, že je koronavirus tak nebezpečný, jak prezentují politici a korporátní média, přibývá možná rychlejším tempem než nakažených nejpopulárnějším virem dneška. Fakta jsou totiž mnohdy poněkud v rozporu s humbukem okolo nemoci nazvané Covid-19, který u lidí vyvolal celosvětovou paniku.

Další osobností, která se nebála veřejně sdělit svůj názor na věc, je známý rebel Lukáš Pollert. Bývalý slavný kanoista, který byl vždy silnou, nezávislou osobností a proslul například tím, že prodal svoje olympijské medaile, dlouhá léta pracoval na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Posledních deset let pak pracuje ve Fakultní nemocnici Motol na kardiochirurgii a jednotce intenzivní péče. Leží mu tam i pacienti s koronavirem, a tak má s propíraným onemocněním Covid-19 blízké zkušenosti.

Doktor Pollert poskytl vynikající rozhovor Renatě Kalenské z Deníku N, kde přidal pár zajímavých souvislostí a úvah, které stojí za pozornost. Přiznal zde, že má desetileté zkušenosti s pacienty, kteří mají nejen respirační, ale i oběhové selhání. Je navíc členem týmu, který běžně provádí složité operace plic, při kterých často dochází k respiračním selháním: „Je to můj denní chléb, takže mě to vůbec nevyvádí z míry. Za ta léta má člověk takové zkušenosti, že mě už opravdu máloco překvapí…“

Podle Lukáš Pollerta se nyní hodně akcentuje současná virová epidemie oproti jiným onemocněním a koronavirus má přednost před vším ostatním, ačkoli se ničím zvláštním nevymyká oproti jiným respiračním onemocněním. „Ten průběh je úplně stejný u chřipky jako u Covidu. V obou případech dochází k těžkému oboustrannému zápalu plic, ale jenom u mála pacientů. (…) Já to nehodnotím z epidemiologického hlediska. Znám ale to, co Covid-19 způsobuje na plicích. A chřipka dělá zkrátka to samé. A mnoho mladých lidí nám tady na chřipku umřelo. Takže Covid-19 nám teď nijak nevybočuje z normálu,“ uvedl zkušený lékař s tím, že se mu zdá, že „všechna média trošku přestřelila.“

Ve zbytku tohoto pozoruhodného rozhovoru se zamyslel i nad tím, proč jsou v referování o Covid-19 média tak synchronizovaná, od New York Times po nějaký místní plátek, a co za tím vězí. Stejnými otázkami se do hloubky zabývá i titulní článek dubnové Šifry s názvem Virus, který změní svět.

Šifru č. 4/2020 si můžete přečíst v tištěné či digitální verzi. Poštovné a balné je zdarma

Lukáš Pollert, který se vždy řídil heslem „co na srdci, to na jazyku“, v povídání také zpochybnil, že to, co píší média, je pravda, například o dění v Itálii, a podivil se například též nad tím, proč Češi musejí chodit na veřejnosti se zakrytým obličejem, aniž by to mělo jiný než psychologický smysl. Nakažlivější nežli virus podle tohoto moudrého muže může být panika, která skrze něj byla vyvolána, a zmínil i dění v zemích, kde této panice zprvu nepodlehli, ale tlak médií a celé „mašinerie“ je k tomu donutil. Je to jako staré známé „kdo nejde s námi, jde proti nám“.

Společenské a ekonomické důsledky koronavirového tažení mohou podle Lukáše Pollerta postihnout obrovské množství lidí a ve výsledku budou ještě závažnější než ty zdravotní. Tento rozhovor by se měl stát povinnou četbou.

Pozn.: Článek byl dne 15. 4. aktualizován. Na žádost Deníku N, z jehož rozhovoru text vycházel, byly z článku odstraněny některé citace ohledně koronaviru a dění okolo něj. Doporučuji si jej ale přečíst celý, protože Lukáš Pollert kápl na některé podstatné věci, o kterých se zatím příliš nemluví. 

Milan Vidlák, časopis Šifra