Federální komunikační komise Spojených států amerických (FCC) pod velením prezidenta Donalda Trumpa se včera jala hlasovat, zda zvrátit rozhodnutí z roku 2005 o takzvané síťové neutralitě – tedy ve zkratce zákonu, že žádný obsah na internetu nesmí být diskriminován žádným poskytovatelem připojení. Hlasování proběhlo ve prospěch zrušení neutrality a celý svět už polemizuje nad možnými následky.

Pětičlenná komise se po řadě projevů usnesla k hlasování (tedy ještě předtím opustila budovu kvůli údajné bombové hrozbě, která se nakonec ukázala jako planá) a potvrdila, že síťová neutralita je ve Spojených státech definitivně ukončená.

Závěrem pronesl předseda komise Ajit Pai proslov o vítězství zájmu spotřebitelů a zdravé soutěže mezi poskytovateli. Předchozí usnesení o neutralitě okomentoval jako „zbytečné regulace, které nadměrně zatěžovaly poskytovatele internetu a předcházely tak prospěšné soutěži“. Protestující hlasy se ovšem ozývaly už chvíle, kdy se hlasování oznámilo. Objevily se až apokalyptické scénáře o tom, co to udělá nejenom s internetem, ale i s lidskou svobodou projevu či sdílení, což jde v dnešní době s internetem ruku v ruce.

Obavy o křehké svobodě internetu panují již řadu let a zřejmě existuje rozdíl mezi tím, co si nyní poskytovatelé (zatím jen v USA) dovolit mohou, a co ve skutečnosti udělají. Realita toho, co poskytovatelé bez síťové neutrality můžou udělat, je velice temná. Poskytovatelé by nyní mohli diskriminovat jakýkoliv obsah, nejreálnější je například konkurenční služba či webová stránka, dejme tomu YouTube. Kdyby se poskytovateli hodilo, aby například popostrčil své uživatele k používání jeho vlastní hypotetické verze YouTube, jednoduše by server zpomalil tak, že by se každé video načítalo nepříjemně dlouho, následkem čehož by řada jeho zákazníků jednoduše přešla k pohodlnější variantě.

Podobně by to mohlo fungovat i pro službu Netflix a její konkurenci a řadu dalších podobných, ale i spoustu jiných služeb. Nic už pak nebrání poskytovateli zpomalit nebo i třeba zcela zamezit přístupu na webové stránky, které jednoduše nechce, aby uživatel viděl, případně kdyby se dočkal tučné odměny za to, že bude propagovat informace a webové stránky ve prospěch onoho skromného dárce, jakých po tomto světě běhá nepříjemně moc.

Právě to je nejčastější argument proponentů síťové neutrality, kteří považují 14. prosinec tohoto roku za historickou porážku svobody internetu a informací. Nic už totiž nebrání jakýmkoliv prominentním vlivům v tom, aby přímo zasahovali do toho, co člověk uvidí nebo neuvidí.

Vliv na spotřebitele ovšem nemusí být až tak apokalyptický, a možná se ani nemusí jednat o záležitost útoků na civilní svobody, ale o čistou korporátní chamtivost. „Zdravá soutěž na trhu“, o které Pai mluvil, totiž v podstatě znamená vyjít maximálně vstříc majitelům největších firem, které si nyní bez neutrality mohou dovolit převálcovat drobnou a střední opozici, a účtovat spotřebitelům za věci, které byly dosud nemyslitelné. Chcete rychlý YouTube? Nuže, to bude speciálně balíček za 200 korun! Jedná se o další příklad, ale princip je zřejmý.

Giganti jako Facebook, Twitter, Google, Amazon či Netflix si jakékoliv další náklady budou moci dovolit bez problémů, ale jsou to hlavně weby a firmy drobnějšího nebo nezávislého charakteru, které může konec neutrality ohrozit na samotné existenci. Pai tuto očividně reálnou možnost zesměšnil s tím, že naopak soutěžení jednotlivých poskytovatelů ve výsledku zlevní a zlepší služby, ale takový učebnicový model je dnes poněkud absurdní. Pan Pai si dokonce pochvaloval, že došlo k vítězství demokracie. Ano, to známe už od Orwella, válka je mír, pravda je lež a tohle je demokracie…

Usnesení se zatím týká, jak bylo řečeno, jen Spojených států, ale může se jednat jen o začátek větší vlny změn. Polemizování z obou stran je stejně tak ještě nepřesné a nepotvrditelné, neboť nevíme, jak se ve výsledku poskytovatelé internetu zachovají, a zda se neutralita pod tlakem například Kongresu či veřejnosti nevrátí. Ze zkušeností se lze ale obávat, že to v realitě může být ještě horší.

V tuto chvíli lze prohlásit, že FCC otevřela dveře dosud nevídaným změnám, které mají potenciál napáchat mnoho zla.

Příklady varují. V Indonésii, kde principy síťové neutrality neplatí, musí uživatelé dopředu plánovat, jak svůj čas na internetu stráví. Na výběr mají opravdu velké a nepřehledné nabídky různých balíčků. Ostatní stránky a aplikace sice fungují, ale jenom jako – poskytovatel internetu pro ně uměle přiškrcuje rychlost připojení, takže jsou často prakticky nepoužitelné.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/net-neutrality-repeal-fcc-internet-rules-ajit-pai-obama-trump-a8071891.html http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/net-neutrality-repeal-reasons-ajit-pai-trump-official-article-explanation-a8068091.html http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/net-neutrality-vote-live-updates-ajit-pai-latest-meaning-date-blog-stream-internet-change-a8110236.html