Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann v rozhovoru pro německý nedělník Frankfurter Allgemeine Zeitung v neděli prohlásil, že z České republiky do Bavorska přichází ilegálně stále více migrantů.

NA to konto zavedli Bavoři pro Čechy hraniční kontroly, ačkoli by měl v Evropské unii teoreticky platit volný pohyb osob. Osob, které jsou občany některého z členských států Evropské unie.

Jenže Němci to udělali celé naopak. Nejprve si do země pozvali statisíce (v lepším případěú ilegálních migrantů, kteří se volně pohybovali po Evropě, ačkoli to je podle zákoů nepřípustné, a teď, když jsou v úzkých, naopak otravují na přechodech Čechy, kteří by voný pohyb po EU mít měli.

Deník Mladá fronta Dnes vyslal reportéry na hranice, aby kontroly bavorských policistů zdokumentovali. Například na hraničním přechodu Folmava poblíž Domažlic (a německého Furthu im Wald) rozdělují policisté auta do tří pruhů podle velikosti a prohlížejí je. Zvlášť kamiony, dodávky a osobní auta.

„Z Čech proudí pervitin a přichází tudy nelegální migranti. Větší ochrana hranic měla být už dávno, ne jen namátkové kontroly. Žili bychom tu klidněji jako dříve. Dneska nevíte, kdo se tu může pohybovat v okolních lesích,“ popsal českým novinářům sedlák Anton Münch z malé horské vesničky Mauth kilometr od českých hranic. Že by za problémy v Bavorsku opravdu mohli Češi? To snad ne…

Jak ale autor článku Václav Janouš trefne poznamenává, v Bavorsku budou v říjnu volby do zemského sněmu. Na někoho se zkrátka pozornost přesunout musí a na některé Němce tyto laciné triky zjevně fungují.

Faktem ale je, že na vaření a prodej „perníku“ jsou Češi machři a v oboru vynikají dlouhodobě. Jen loni kvůli pašování drog řešili němečtí policisté 2127 deliktů, neboť Německo je největším odběratelem pervitinu z nelegálních českých varen. Často české drogy převážejí samotní Němci.

Bavorsko má prý nyní na kontroly vyčleněno pět set policistů. Do akce povolá i drony, které budou česko-bavorskou hranici dlouhou 356 kilometrů monitorovat ze vzduchu.

Škoda že takhle aktivní Němci nebyli, když do Evropy proudily miliony migrantů. Teď už mohou lacinými gesty pouze odvádět pozornost a před volbami před voliči předstírat, že „bojují proti migraci“. Je to asi podobně komické, jako instalovat na dveře bezpečnostní závoru a alarm poté, co jste otevřenýma dveřma pustili domů lapku a uvařili mu kafe.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra