V Německu a Chile probíhá zkoumání mrtvých těl k objasnění zločinů v německé sektě Colonia Dignidad v Chile. Pobřežní křesťanskou osadu Colonia Dignidad, což v překladu znamená Kolonie důstojnosti, v jižním Chile na začátku šedesátých let založili němečtí osadníci. Ze začátku vše fungovalo na dobrovolné bázi, později ze sekty nebylo úniku. Po desítky let mimo obydlenou oblast probíhal děsivý režim s nucenou prací, podáváním psychofarmak, mučením elektrošoky, umělou sterilizací, dětskou prací, bitím,vraždami a systematickým zneužíváním dětí. Tehdejší vojenský režim Augusta Pinocheta u německých „odborníků“ nechal mučit a mizet politické vězně. Po dlouhé době v osadě konečně začíná průzkum, který má tyto zločiny objasnit.

Návštěvy ve vězení se často vyplatí. Soudce Mario Carroza z hlavního města Santiago 25. srpna 2017 navštívil vězení Cauquenes, což je asi 300 kilometrů na jih od jeho pracoviště. Vyslýchal tam tři funkcionáře bývalé křesťanské sekty v Colonia Dignidad, a to Kurta Schellenkampa (90), Gerda Mückeho (87) a Guntera Schafrika (62). Byli odsouzeni do vězení za sexuální trestné činy proti dětem.

Regenračné centrum

V šedesátých letech někteří osadníci z kolonie dokonce několikrát utekli, aby informovali o hrůzách, které se tam odehrávají. Museli obelstít odposlechy, kamerový systém, ostrahu a ploty. Od německé ambasády v hlavním městě Santiago očekávali nějakou pomoc, ale marně. Osada, která se dnes nazývá Villa Baviera (bavorská vesnice), fungovala až do poloviny 90. let. To bylo možné mimo jiné kvůli spojení vysoce postavených sektářů s německými politiky a diplomaty. Proto bylo velvyslanectví víc než 30 let „hluché“ a v případě nahlášených zločinů nekonalo.

Německo totiž tehdy do Chile vyváželo spoustu zbraní. Charismatický vůdce křesťanské sekty a pedofil Paul Schäfer byl v roce 2006 v Chile odsouzen na 20 let a v roce 2010 zemřel ve vězení. Někteří bývalí funkcionáři sekty jsou nyní ve vězení. Jiní byli sice odsouzeni, ale před spravedlností utekli do Německa, kde se zcela volně pohybují. Celý příběh sekty ještě není zcela odhalený, protože se stále ještě neobjevily hroby odpůrců vojenské diktatury, kterou Západ podporoval. Právě proto Carroza při pátrání po hrobech zamířil rovnou do Cauquenes a potom vyslechl i dalšího bývalého člena sekty Willyho Malessa (68). Hovořil o hrobce, která se nachází asi dvanáct kilometrů od Colony Dignidad. Výzkumy a výkopy stále pokračují, očekávání je velké.

V Chile existuje alespoň trochu naděje, že se najdou pozůstatky některých vojáků, kteří zmizeli během vojenské diktatury. Jednání během posledních několika týdnů probíhalo i v německém Bundestagu. Kromě fondu na pomoci obětem sekty se má zřídit pamětní místo, německo-chilská odborná komise a platforma na vzájemné setkávání. Oběti mají dostat psychosociální ošetření a v případě potřeby i finanční pomoc. Podle poslanců se pro tento účel mají použít prostředky z bohatství sekty.


O sektě německých úchyláků v Chile byl natočen i film Kolonie…

Spolková vláda se zavázala, že 30. června 2018 předloží „koncept pomoci poradenství a přezkoumá její financování“. Podle výzkumného a dokumentačního střediska Latinské Ameriky v Chile (FDCL) je návrh důležitým a nadějným signálem.

Vývoj v Německu je kriticky sledován také v Chile. „Je to první skutečný signál, že škoda, kterou způsobila sekta Paula Schäfera, bude urovnána,“ uvedla Myrna Troncosová ze sdružení bývalých členů.

Novou rychlost nabrala žádost na vykonání rozsudku proti bývalému lékaři sekty Hartmutovi Hoppovi, který byl v Chile odsouzen na pět let vězení za pomoc při zneužívání dětí. Od roku 2015 jeho případ leží na okresním soudu v Krefeldu. Je otázka, zda má Hopp trest odnětí svobody vykonat v Německu. Soud byl opakovaně kritizován za pomalý přístup. Dne 14. srpna v Chile padl rozsudek, který umožňuje vykonat trest v Německu.

Petra Isabel Schlagenhaufová, která jako právnička spolupracuje s European Center for Constitutional and Human Rights, v tiskovém prohlášení uvedla: „Rozhodnutí Okresního soudu Krefeld proti Hartmutovi Hoppovi za spoluúčast na zneužívání dětí v Colonia Dignidad velmi vítám. V obětech to vzbuzuje naději, že zločiny spáchané v Colonia Dignidad budou spravedlivě potrestané. Kromě toho potvrzují, že odsouzení Hoppa v Chile proběhlo korektně.“ Soudní rozhodnutí však ještě nenabylo právní moci, protože Interpolem hledaný Hopp, který nerušeně žije v Krefeldu, se odvolal. Přinejmenším další funkcionář sekty bude před spravedlností zodpovědný za své činy.

O tom, zda a jak budou potrestaní politici a velvyslanci, kteří do celé kauzy byli zapojení, panuje hrobové ticho.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://amerika21.de/analyse/185326/colonia-dignidad-endlich-aufarbeitung