Před rokem v dubnu se v médiích objevila poměrně šokující zpráva: ve skladu Lidlu na pražské Zbraslavi byla objevena stokilová zásilka čistého kokainu v šesti krabicích od banánů, který by podle odhadů bylo možné prodat až za miliardu korun. Namísto toho ale podle policie kokain vyletěl nedávno komínem ze spalovny, kde byl na pokyn státního zástupce zlikvidován, pouze malý vzorek si nechal kriminalistický ústav.

Deník Právo informoval o tom, že vyšetřování bylo uzavřeno a pachatel nenalezen. Policie alespoň zmapovala trasy lodí, kudy se do Prahy krabice dostaly a kudy proudil kokain z Jižní Ameriky také do jiných evropských zemí. „Pocházely z lodi, která se plaví do Evropy z kolumbijského přístavu Santa Marta každých 14 dní,“ popsal Právu kriminalista, který na případu pracoval. Cílem byl prý přístav v belgických Antverpách.

Policisté se přiklánějí k verzi, že se kokain dostal do Prahy „omylem“. Pašeráci naložili drogu mezi ovoce a domluvení dělníci v přístavu ji měli předat zločineckým skupinám.„Drogy měly být vyjmuty ještě v přístavu. To, že se tak nestalo, naznačuje, že zodpovědná osoba zapomněla drogy ze zásilky vyjmout,“ dodal kriminalista.

Jednou z dalších verzí ale byl zastírací manévr. „Někdy nechávají určité množství drog zachytit schválně, aby zaměstnali odpovědné autority a navedli je na falešnou stopu. Jiným kanálem pak propašují více drog,“ dodal.

Šifra, která na náhody nevěří, se ale ptá: To, že někdo zapomene v hospodě peněženku nebo kufr ve vlaku, je poměrně běžné. Je ale pravděpodobné, že by nějaká zodpovědná osoba byla tak nezodpovědná, že zapomene na zásilku za miliardu? A nebo to, že by si někdo nechal zabavit zboží za miliardu dokonce schválně?

Možná by policie měla vzít v potaz i nějakou tu méně náhodnou variantu. Třeba jestli nejde o běžnější způsob pašování zakázaných věcí a Česká republika není jen jedním z přepravních uzlů a „chybička se vloudila“. Malá zastrčená zemička v srdci Evropy je svou polohou i způsobem fungování pro takovéto účely ideální.

Obzvláště pikantní na zbraslavském nálezu je i fakt, jak připomíná deník Právo, že supermarket, ve kterém se bílá zásilka našla, je zrovna v místě, kde sídlí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a středočeské krajské ředitelství a nedaleko je rovněž ubytovna pro policisty… Na to máme v Česku jedno takové pěkné přísloví o svícnu a tmě. Ale třeba to všechno opravdu byla jen náhoda.

Líbí se vám web Šifry? Seznamte se i s jedinečným měsíčníkem Šifra a přečtěte si celé číslo na ukázku zdarma.

Již základní obsah na www.casopis-sifra.cz, ke kterému má každý přístup zdarma, je nabitý informacemi, zajímavostmi, komentáři, videi nebo glosami, ale až tištěný časopis či jeho elektronická verze, kterou si můžete pohodlně listovat a číst na displeji PC, mobilu či tabletu, nabízí ty pravé poklady – nové informace, reportáže, rozhovory, pravidelné rubriky, analýzy, seriály a mnoho dalšího exkluzivního čtení a původních materiálů. Zakoupením elektronického předplatného získáte roční (499 Kč) či půlroční přístup (260 Kč) ke všem číslům časopisu,která již vyšla, a k nim vám neustále budou přibývat nová čísla tak, jak budou vycházet. Kompletní Šifrotéku můžete objednávat zde.

-red- 

Zdroj: http://www.novinky.cz/krimi/400018-metrak-kokainu-z-lidlu-pomohl-zmapovat-trasy-paseraku.html

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Strážníci bezdůvodně napadli zakladatele rádia Svobodný vysílač. Surově a nezákonně

Když jsem se s Pavlem Hlávkou potkal v pátek dopoledne, v den státního svátku 28. října, v Praze na festivalu Miluj svůj život, se...

Zika: rychlé šíření viru, nebo hoaxu?

Virus Zika je „bombou“ a zároveň strašákem hlavních stranách médií. Světová zdravotní organizace WHO 1. února vyhlásila stav ohrožení zdraví u široké veřejnosti v mezinárodním...

Šokující video: Útok z 11. září 2001 letadlem na WTC se odehrál už o půl roku dříve. V americkém seriálu!

Americký dramatický seriál The Lone Gunmen sliboval skvělou zábavu. Už jen proto, že ho vytvořil Chris Carter, muž, který měl na kontě Akta X,...

Slavný léčitel Ferda: Tahle civilizace dělá všechno obráceně aneb To, co ti chutná nejvíc, jez nejméně

Když má večer naše tělo největší hlad, nutíme ho k hladovce, abychom nepřibrali na váze. Dopřáváme si ovoce, a vůbec neřešíme, zda je to...
video

Agent MI5: Mikrovlnné zbraně, pokusy na lidech a ovládání mysli, to je realita

Po celém světě dochází k enormnímu nárůstu rakoviny, leukémie, sebevražd a psychických poruch. Barrie Trower, vědec, fyzik, učitel, odborník na mikrovlnné záření a především bývalý agent...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY