Když „ohňostroj“, tak pořádný! Japonci se chystají vytvořit umělý meteorický roj s pomocí vesmírného modulu

Země vycházejícího slunce byla vždy známa svou technologickou a vědeckou vyspělostí. V roce 2020 se zde budou konat olympijské hry a Japonci to berou jako výzvu dokázat světu, že jejich technická úroveň je stále na vrcholu světové úrovně. Na vývoji nových technologií pro tento účel japonští vědci pracují už od podzimu 2013 a nyní přichází s opravdu originálním projektem – umělými meteority.

Japonsko je země, která se vyznačuje především určitou jinakostí. Evropané ho znají jako zemi technických vymožeností, krásné přírody, jedinečné kulturní tradice a historie, ale také jako ostrov plný nejrůznějších „bizárů“ a extrémů. Na internetu můžete najít například kompilace zvláštních japonských reklam, vynálezů, netradičních televizních soutěží a podobně. Není proto divu, že nápad vyslat do vesmíru družici plnou uměle vyrobených meteoritů se zrodil zrovna tam.

Regenračné centrum

První hlasy o japonském projektu se začaly ozývat už minulý rok: „Co kdyby na vaše narozeniny rozzářil noční oblohu meteorický roj? Japonský start up plánuje nabízet službu padajících hvězd na přání,” informoval o kontroverzním byznysu vědecko-technický web psych.org loni v červnu. Tento projekt nese název ALE, Sky Canvas a jeho tvůrce ženou dopředu vědecké i komerční ambice. První test umělých meteoritů je zatím naplánován na příští rok a společnost Sky Canvas už nabídla stát se součástí zahajovacího ceremoniálu Letních olympijských her v Tokiu 2020.

Tezi japonských vědců můžeme zjednodušeně interpretovat asi takto – vyrobíme projektily a naložíme je do vesmírného modulu, ten dostaneme na oběžnou dráhu a pak je z něj podle potřeby budeme vystřelovat do atmosféry, což způsobí žádoucí efekt. V principu by to takhle mělo fungovat, ale samozřejmě to není ani zdaleka tak jednoduché. Už jen otázka, z čeho vyrobit projektily tak, aby ze země skutečně vypadaly jako padající hvězdy či meteory, dala japonským inženýrům nepochybně zabrat. Pochopitelně musí být vše vypočítáno tak, aby meteory shořely ještě v atmosféře a nemohly způsobit žádné škody na zemi. Dále pak správné načasování odpalu, výroba vesmírného družice a v neposlední řadě doprava modulu na oběžnou dráhu…

Od vysoké náročnosti projektu se bude odvíjet i jeho cena, ale autoři projektu přesto věří v komerční úspěch. Zakladatelka ALE, astronomka Lena Okajima, se k tématu financí vyjádřila následovně: „Tyto padající hvězdy byly stvořeny vědou, aby se mohly stát vysoce výnosnými produkty zábavního byznysu, a zároveň je můžeme považovat za další krok vědeckého výzkumu.”

Že to vědecký tým myslí opravdu vážně, dokládá i jejich pestrá nabídka. Podle zveřejněných plánů bude pro zájemce o tuto netradiční službu k dispozici portfolio meteorů, které budou na obloze zářit různými barvami. Barevnost záře se odvíjí od složení projektilů a na výběr bude z celkem devíti barev.

Pokud už někoho z vás napadlo, že je to celé tak trochu zbytečné a že na oběžné dráze akorát přibude další vesmírný odpad, mají pro vás Japonci alespoň částečné uspokojení. Vesmírný odpad jim prý totiž není lhostejný – Lena Okajima a její tým se nechaly slyšet, že mají zájem na řešení tohoto problému. Třeba ho budou třídit, uvidíme.

Regenračné centrum

A co olympijské hry? Ty jsou zatím v tomto ohledu ještě stále hodně daleko. Odpověď, zda bude roj meteoritů součástí zahajovacího ceremoniálu, bude pravděpodobně možná nejdříve po prvním testu této technologie. Zatím se vědci dušují, že v ničem nebude problém, neměl by je zastavit ani světelný smog, se kterým má Tokio velké problémy, a dokonce ani nepřízeň počasí. Tedy zase jen částečně – v případě, že by bylo zataženo, se objednávka meteoritů totiž může zrušit ještě 100 minut před plánovanou světelnou show. Předejde se tak sice tomu, aby cenné projektily (náklady na pouhou výrobu jednoho kusu činí v přepočtu 200 000 korun), přišly vniveč. Ale to je tak všechno – když bude zataženo, meteority zkrátka nebudou…

Lukáš Marek

Zdroje: http://www.mnn.com/earth-matters/space/blogs/will-man-made-meteor-shower-open-tokyo-olympicshttp://www.core77.com/posts/53142/Fireworks-of-the-Future-Startup-Looks-to-Launch-Manmade-Meteor-Shower-for-Tokyo-Olympics-Opening-Ceremony?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+core77%2Fblog+%28Core77.com%29http://phys.org/news/2015-06-star-japan-man-made-meteors.html