I když je svoboda v Evropě na ústupu a autority neustále vymýšlejí, jak občany sešněrovat a vysvětlit jim, jak mají správně uvažovat a co přesně si mají o světě myslet, v Číně je Velký bratr mnohem dál. Zatímco cenzura u nás postupuje salámovou metodou, v Říši středu přímo blokují „závadné“ stránky a především zavedli systém, který definuje, jak se má chovat správný čínský občan. A pokud se tak chovat nebude, se zlou se potáže.

Pilotní projekt takzvaného Systému sociálního kreditu je v plném proudu. Jde o státní systém hodnocení obyvatel Čínské lidové republiky na základě toho, jak dobří, rozumějte poslušní občané jsou. Podle dosažených bodů v oblastech, jako je ekonomické a sociální chování, se jednotlivým občanům poskytne různá úroveň přístupu k veřejným službám.

Orwellovské hodnocení se pohybuje mezi 350 až 950 body, přičemž zásadní faktory jsou osobní historie, schopnost plnit uzavřené smlouvy, osobní charakteristiky, chování, preference a také osobní vztahy. Pokud se člověk stýká s někým, kdo se těší malému počtu bodů (asi si přečetl moc svobodomyslnou knížku), sníží se body i jemu, takže se tím dále utužuje, dle čínských slov, „glorifikace důvěry“, anebo jinými slovy, utlačování lidí, kteří se vykloní ze stáda, a vychovávání servilních občanů.

Když nejsou občané dobří a poslušní Číňané, tak se nesvezou ani vlakem nebo letadlem. Na zprávu Národního informačního centra pro veřejný kredit upozornil na svém webu britský deník The Guardian. Systém, který se teprve testuje v některých městech a regionech, podle zprávy Národního informačního centra pro veřejný kredit znemožnil loni zakoupení 17,5 milionu letenek a 5,5 milionu vlakových jízdenek. Ale pokud Číňan nežije tak, jak by si úřady představovaly, problémy má i jinde. Toto se dělo již dříve, nová podoba systému je ale díky moderním technologiím mnohem všestrannější a efektivnější.

Jakmile se navíc jednou občan dostane do kategorie potížisty, jen těžko se z ní podle Guardianu vymaní. Potíže lidem způsobí nejen to, že nezaplatí daně, nesplatí půjčky nebo spáchají podvod, ale i neochota uvolnit rezervované místo ve vlaku. Moudré není ale ani přechází ulkici na červenou nebo nemít psa na vodítku, za to všechno jdou body dolů.

Celý systém sociálního kreditu, který využívá při zpracování obrovského objemu dat nejen všudypřítomné kamery, ale i pokročilé technologie pro analýzu velkých dat, je tak masivní a propracovaný, že je téměř nemožné mu uniknout a ovlivní celý lidský život od výše a dostupnosti úvěru, kvalitnějších potravin, dobré práce, rychlejšího internetu či možnosti cestovat. Dále také do budoucna systém ovlivní, zda občan dosáhne na lepší vzdělání nebo zaměstnání.

Aby Velký bratr občany patřičně motivoval, hodlá údajně nejen zveřejňovat žebříčky nejlepších a nejhorších občanů, ale také vytvářet černé listiny, které znemožní například získat jakoukoli pozici ve státních firmách a samozřejmě na úřadech.

V tomto světle si člověk říká, že ta naše cenzura a šikana je stále ještě drobnost. Alespoň prozatím. Hranice se totiž neustále posouvají a obávám se, aby jednoho dne nenapadlo někoho něco podobného zavést i u nás.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojíhoMůžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra