Tak to se povedlo! Novinář Fredrik Virtanen, který působí ve švédském deníku Aftonbladet, měl ve zvyku mluvit o zakladateli WikiLeaks Julianu Assangovi s opovržením jako o „kriminálníkovi“ od dob, kdy byl Assange účelově vyšetřovaný právě ve Švédsku kvůli údajnému sexuálnímu deliktu, a stal se jedním z jeho tamních hlasitějších kritiků. Nadmíru ironický se nyní ukazuje fakt, že zatímco Assange byl ze zjevně nepodložených nařčení očištěn, Virtanen je nyní sám obviněný ze znásilnění a sexuálního obtěžování, a to i v případě nezletilých dívek.

Jedná se o přímou návaznost na novou internetovou kampaň s hashtagem #MeToo, kterou odstartovala aféra s hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem, která vybízí ženy, aby sdělily svůj příběh se sexuálním obtěžováním či přímo násilím. První obvinění vůči novináři Virtanenovi vznesla švédská feministka, aktivistka, novinářka a také herečka Cissi Wallinová, která prohlásila, že ji Virtanen znásilnil v roce 2006, když jí bylo 21 let. V roce 2010 pak měla být obětí dalšího obtěžování ze strany nejmenovaného „výše postaveného muže v médiích“, nicméně jméno neuvedla.

„Už nemohu dále mlčet,“ prohlásila Wallinová, které celá léta mlčela, prostřednictvím Instagramu. Dodala, že měla „vykřičet jeho jméno už před dlouhou dobou“, ale prý se jala mlčet kvůli svým nadřízeným.

Sympaťák, co říkáte?

Ať už to tehdy bylo jakkoli, faktem je, že už to tak na našem světě chodí, že kdo často nejvíce křičí, má nejvíc másla na hlavě. Zloděj zkrátka křičívá chyťte zloděje. Například v České republice se touto taktikou dají vyhrát i parlamentní volby, o čemž jsme se přesvědčili na vlastní kůži před pár dny. Možná ani Virtanen nebude výjimkou.

Další Švédka, kriminální reportérka Camilla Läckbergová, vyjádřila Wallinové svou podporu a též pocit ponížení nad tím, že se také neozvala dříve. Závažná obvinění završila Fridah Jöhssonová, která spravuje podcast o antikoncepci. Ke zmíněným dvou ženám se přidala s tím, že jí Virtanen nabízel sexuální styk v době, kdy jí mělo být pouhých 14 let. Snímek obrazovky, zachycující tuto nelegální nabídku, posléze zveřejnila na Instagramu.

Švédská média se ještě zmínila o dalších dvou ženách, které se též přiznaly, že je novinář znásilnil nebo sexuálně obtěžoval. Jedna z nich, které je nyní 26 let, se nechala slyšet, že před 10 lety se ji Virtanen měl pokoušet přinutit, aby s ním pila alkohol a pak zavítala do jeho bytu, přestože jí bylo pouhých 16 let. Poslední přiznání se týká pokusu o znásilnění 19leté dívky v jihošvédském městě Eskilstuna, a to před 17 lety. Aféra se dočkala samostatné pozornosti švédských občanů a začalo se o ní referovat prostřednictvím hashtagu #virtanengate, inspirovaným slavným Watergate či Pizzagate ze Spojených států.

Zatímco sociální média zuří, švédská mainstreamová média čelí kritice, že takto závažnou aféru ignorují. Deník Aftonbladet zahájil sice „vnitřní vyšetřování“, ale zřejmě jen pod tlakem veřejnosti a ve snaze očistit své jméno, případně se od svého dlouholetého pracovníka distancovat, pokud dojde k veřejnému lynčování…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://samnytt.se/fjarde-kvinna-pekar-ut-fredrik-virtanen-for-valdtaktsforsok/