Mnozí lidé zřejmě z dlouholeté mediální propagandy blbnou a svět vnímají zkreslenou optikou novin a televizí. Jiné vysvětlení pro to, co se odehrálo v případě nedávno utopených vietnamských hochů na koupališti Lhota.

Média, která mají od svých chlebodárců nastavený protinárodní, ultraliberální kurz, kde zveličují domnělé i skutečné prohřešky bělochů a naopak zlehčují či zatloukají problémy a poklesky menšin. Neměří zkrátka stejným metrem a rozdmýchávají zbytečnou hysterii.

Projevilo se to i při tragédii, kdy se před více než týdnem utopili kluci ve věku pěti a sedmi let, kteří se ztratili svým rodičům a utonuli. Mainstreamová média začala šířit verzi, že příčinou smrti byl rasismus Čechů, kteří chlapcům a následně jejich rodičům nepomohli a nechali je utopit, protože jsou Vietnamci.

Těžko si lze představit pláž plnou lidí, kteří nechají někoho utopit, protože není Čech. Přesně tímto směrem ale někteří svědci události a následně především média tragédii zneužili. Někteří svědci, které si novináři pro svůj falešný příběh vybrali, uvedli, že se dlouho nic nedělo, personál nezavolal policii a že se návštěvníci i zaměstnanci areálu chovali špatně kvůli národnosti rodičů. Toho se chytli takzvaní „lepší lidé“, kteří s obvyklým sebemrskačstvím udělali z Čechů padouchy a podpořili nelichotivý stereotyp, který se k nim vztahuje.

Češi obecně mají k cizincům spíše rezervovanější a opatrný postoj a nejsou nakloněni multikulturalismu, zřejmě i proto, že vidí, jak se vyvíjí situace v Evropě, ale zrovna Vietnamci přitom nejsou národ, který by Čechům nějak zvlášť vadil.

Jak ale nyní zjistil týdeník Respekt, který se též často nechává unést neoliberálními sny, nyní ale odvedl dobrou práci, neboť emoce dodáním potřebných faktů utlumil, celé to bylo úplně jinak. Reportérka Ivana Svobodová provedla rekonstrukci celé kauzy a přinesla informace, které rasový podtext zcela vylučují.

Tatínek staršího chlapce vzal obě děti na zmrzlinu. Otec mladšího kluka u vody vůbec nebyl. Když stál muž ve frontě u stánku, kluci odběhli. Matky si myslely, že jsou synové s tátou, a táta, když zjistil, že odběhli, myslel, že se vrátili k mámám. Když ale podle Respektu přišel otec staršího z chlapců k ženám, které si na dece povídaly, zjistil, že chlapci s nimi nejsou.

I když nemohli děti najít, stále se domnívali, že jsou chlapci na břehu nebo v přilehlém lese, ale vůbec je nenapadlo, že by mohli být ve vodě, zvlášť když neuměli plavat. o tom, že by měli být na břehu, informovali rodiče několikrát i personál koupaliště. Česky Vietnamci moc neuměli, ale rukama nohama se vše snažili vysvětlit. Personál začal děti hledat, ale jen na souši, podle instrukcí rodičů. To, že je nechal ve štychu, a nedej bože snad kvůli tomu, že jsou Vietnamci, je první velká lež českých médií, která už zřejmě úplně zapomněla, pokud to kdy tušila, jak vypadá pravda. Naopak, paní v kanceláři podle Respektu ihned poté, co byla informována rodiči, rozhlasem vyhlášila jména chlapců, a následně pro jistotu přizvala i otce jednoho z chlapců, ať to řekne vietnamsky, protože se bála, že jejímu přízvuku nemusejí kluci rozumět. Udělala to tedy výborně.

Protože ve zprávách na TV Nova bulváristi použili jako ilustrační záběr opuštěné dětské kruhy na hladině, svědci i veřejnost chybně vydedukovali, že kruhy patřily utopeným klukům a nikdo si jich nevšímal. Ne, novináři si je jen naaranžovali, aby vypadala reportáž líp.

Jedna svědkyně, asi nějaká aktivistka z Prahy, pak začala novinářům vyprávět, i když věděla kulové, že na hladině zůstaly kruhy chlapců, další svědci pak začali vyprávět o tom, že se chlapci ztratili už kolem jedné, což nebyla pravda. Později přiznali, že nevěděli, kolik je hodin.

Z jejich svědectví ale vyplynulo, že hodinu a půl chapce nikdo nehledal, ve skutečnosti je personál začal hledat hned po oznámení. Obvinění, že neskočili hned do vody, je také nesmyslné, protože podle instrukcí rodičů hledali na souši. Budete skákat někoho hledat do jezera, když nevíte, že tam je, a navíc je jezero tak velké, že byste stejně nevěděli, kam skočit? Abyste nebyli označeni za rasisty, možná ano.

Bláznivá svědkyně, které na Facebooku začala nadávat na český personál a návštěvníky koupaliště, a sama sebe pasovala do role hrdinky, která jediná chlapce hledala, tvrdila, že personál odmítal zavolat policii, což je také lež, neboť policejní mluvčí Eva Hulanová uvedla, že oznámení přijala policie právě od zaměstnancůl areálu.

Novináři, kteří místo aby informovali, již tradičně vytvářejí virtuální realitu a manipulují veřejnost. Mají to v popisu práce a jsou za to placeni. Své úkoly plní dobře. Ale zneužít k tomu i dva utopené kluky a z lidí, kteří byli na koupališti, i přítomných zaměstnanců udělat lidské hyeny, kteří schválně nechali utopit dvě děti? Tomu se říká „jít přes mrtvoly“. Doslova a do písmene.

Co všechno se dá udělat a vyfabulovat z neutrální zprávy o lidském neštěstí?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra