V Austrálii byly v průběhu několika desetiletí v církevních a vládních institucích systematicky sexuálně zneužívány desítky tisíc dětí. Tato skutečnost vyplynula ze závěrečné zprávy oficiální vyšetřovací komise, která se posledních pět let touto problematikou zabývala. Zprávu předložila v pátek 15. prosince. Přesný počet obětí nikdo nezná, odhaduje se, že požadovat náhradu může asi 60 000 lidí.

Komise byla založená v roce 2012 tehdejší premiérkou Julií Gillardovou poté, co se provalila celá řada závažných případů sexuálního zneužívání. Její nástupce Malcolm Turnbull hovoří o „národní tragédii“. Australská katolická církev se již ospravedlnila obětem sexuálního zneužívání, které páchali její duchovní. Melbournský arcibiskup Denis Hart v pátek slíbil, že závěry oficiální vyšetřovací komise ohledně zneužívání dětí bude brát „velmi vážně“.

Požadavek komise, aby církev uvolnila zpovědní tajemství a kněží mohli hlásit případy sexuálního zneužívání, o kterém se dozvědí, však arcibiskup odmítl. Pro katolickou církev má zpovědní tajemství velký význam, řekl Hart agentuře AP.

Šifra se systematickému zneužívání dětí katolickou církví již několikrát věnovala. Již na začátku června jsme informovali o tom, že pedofilové v australské církvi prokazatelně zneužili 4445 dětí. Jde ale o jev systematický a celosvětový, nikoli specificky australský. Podobnou „zásluhu“ mají křesťanské katolické a protestantské církve i v Kanadě, kde s pomocí státu na tzv. internátních školách zlikvidovaly desetitisíce dětí původních obyvatel. Zdokumentováno zde.

Protože jsou do zneužívání dětí často zapojené elity z nejvyšších kruhů církve, šlechty a státu, byl v roce 2010 v Dublinu založen zcela nezávislý mezinárodní soudní tribunál ITCCS. V současné době má své hlavní sídlo v Bruselu. Soud sbírá důkazy, výpovědi obětí a pomáhá lidem, kteří jsou státními nebo církevními institucemi pronásledovaní.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://deutsch.rt.com/newsticker/62211-offizieller-bericht-zehntausende-kinder-in-australien-missbraucht-kirche-entschuldigt-sich/