Katalánský parlament vyhlásil nezávislost na Španělsku

Tisíce lidí v centru Barcelony oslavovaly páteční rezoluci katalánského parlamentu o nezávislosti Katalánska. Náměstí před regionální vládou bylo ve večerních hodinách zcela zaplněné lidmi.

Katalánský parlament v pátek schválil vyhlášení nezávislosti na Španělském království. Španělský senát krátce nato naopak odhlasoval, že Katalánsko bude zbaveno autonomie. Pro zbavení Katalánska autonomie se vyslovilo 214 senátorů, proti jich bylo 47 a jeden se hlasování zdržel. Madridská vláda tak sesadí tu katalánskou a chystá se převzít kontrolu nad oblastí. Vrchní španělský prokurátor zase hodlá katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a členy jeho vlády obvinit z povstání.

Pro odtržení od Španělského království hlasovalo 70 katalánských zákonodárců, pouze 10 jich bylo proti a dva odevzdali nevyplněný hlasovací lístek. Španělský premiér Mariano Rajoy vyzval Katalánce ke klidu a slíbil „nastolení pořádku a obnovení právního řádu”. „To, co se děje v Katalánsku, je zjevné porušení zákona, demokracie a práv, což má své důsledky,” řekl člověk, který nechal policisty při katalánském referendu mlátit Katalánce hlava nehlava.

Regenračné centrum

A co na to Evropská komise? Ta opět mlčí a podle agentury Reuters odmítla hlasování katalánského parlamentu komentovat. Katalánsko prostě není Kosovo.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra