Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý večer prohlásil, že Katalánsko musí být nezávislá republika. Podle něj ho k tomuto postoji opravňují výsledky referenda ze začátku října. Brzy proto začne dialog o osamostatnění regionu na Španělsku. V projevu v parlamentu vyzval Katalánce k jednotě a uvedl, že bude respektovat i ty, kdo nepřišli volit. Informovala o tom agentura ČTK.

„V referendu jsme dostali pozitivní odpověď a já vám dám jeho výsledky,“ řekl premiér, kterému během projevu poslanci několikrát aplaudovali. „Evoluce nemůže být antidemokratická. Je důležité snížit napětí v Katalánsku, k čemuž je potřeba dialog,“ prohlásil katalánský premiér Puigdemont.

K vyhlášení nezávislosti jej prý opravňují výsledky referenda, ve kterém se pro samostatné Katalánsko vyjádřilo 90 procent lidí. V úterním projevu však odmítl násilné řešení situace.

Premiér nyní požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti. Hodlá ale vést i dialog s Madridem. Chce přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní. „Na naše požadavky ohledně nezávislosti nikdo neodpověděl. Centrální vláda odmítla dialog a touhy Katalánců po samostatné zemi. Naše rozhodování při referendu bude mít dalekosáhlé a dlouhodobé důsledky, není to jen domácí věc, jak se nás někteří snažili přesvědčit,“ řekl Puigdemont.

Španělská vláda v úterý Katalánce před vyhlášením nezávislosti varovala. „Chceme požádat pana Puigdemonta, aby nepodnikal nic nezvratného, nevydával se cestou, z níž není návratu, nevyhlašoval jednostranně nezávislost a aby se vrátil k zákonnosti.“

Někteří evropští představitelé dokonce „demokraticky“ varovali katalánské činitele, že by v případě nezávislosti bylo Katalánsko automaticky vyloučeno z Evropské unie. Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos katalánskou vládu obvinil z „radikalismu a nezodpovědnosti“.

Madrid navíc hrozí uplatněním ústavního článku 155 umožňujícího omezení autonomie a násilným převzetím katalánských úřadů.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-