Těžko uvěřitelná akce se uskutečnila v prosinci v pražské Knihovně Václava Havla. Čestný předseda TOP 09, někdejší ministr zahraničí a prezidentský kandidát v minulých volbách Karel Schwarzenberg tu oslavil osmdesáté narozeniny. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby…

„Ze svobodné vůle rozličných stavů českých byl jedenáctého dne měsíce prosince v Knihovně Václava Havla za přítomnosti význačných zástupců výše uvedených stavů při příležitosti svých vynikajících osmdesátých narozenin pan Karel Schwarzenberg korunován panovníkem Království pravdy a lásky,“ píše se na Facebooku instituce ke galerii fotografií z oslavy narozenin Karla Schwarzenberga.

Karla Schwarzenberga doprovázely mladé „panny“ v bílém, členové habsburské gardy i farář. Jako ceremoniář se představil ředitel Havlovy knihovny Michael Žantovský, mezi gratulanty se objevily osoby jako filmařka Olga Sommerová, Ivan Havel nebo bývalá první dáma a herečka Dagmar Havlová. Došlo též na promítání zaslané gratulace od exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové. O jejích válečně-privatizačních aktivitách jsme psali zde.

„Myslíte si, že pravověrní havlisti neexistují? Tady je pár fotek přímo z jejich hnízda. Při tomhle maškaráku v Knihovně Václava Havla (vánoční večírek?) korunovali velkého Khárla… Králem Pravdy a Lásky… Fakt,“ glosoval akci kupříkladu extremistický protiislámský aktivista Martin Konvička.

Nabízí se spousta satirických komentářů a vtípků na tuto seanci, ale ty nechme lidové tvořivosti. Jedno „rýpnutí“ si však Šifra neodpustí: Pokud takto vypadá král pravdy a lásky, rázem začíná dávat smysl, proč je Česká republika i svět tam, kde je…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-