Nejsevernější část Kanady, území Nunavut, je známé jako domov Inuitů, kteří zde žijí odříznutí od okolního světa. Do nejsevernějšího koutu Kanady nevedou žádné silnice ani železnice a jediná cesta, kterou mohou civilní obyvatelé využít, je let malým letadlem.

Eskymáci jsou vzhledem k odlehlosti svého teritoria a zdejším krutým teplotním podmínkám závislí na lovení velkých mořských savců, jako jsou například velryby grónské nebo tuleni vousatí. Obzvláště důležité jsou pro místní obyvatele úžiny Fury a Hecla, jež se rok co rok plní množstvím migrujících zvířat. Letos však vyhlášená bašta lovců velryb zeje prázdnotou. Téměř žádné velryby ani tuleni nepřipluli a místní obyvatelé prý vědí proč.

[sociallocker id=“94522″]

Důvodem náhlé změny migrační trasy mořských živočichů je podle Inuitů podivný zvuk, který se v této oblasti ozývá z mořského dna. „Přes toto území vede migrační trasa velryb grónských, tuleňů kroužkovaných a tuleňů vousatých. Mělo by jich tu být mnoho. Letos v létě tu ale není vůbec nic,“ uvedl jeden z lovců pro kanadskou televizi CBC.

Regenračné centrum

Kromě místních obyvatel ho zaznamenalo už i několik kolem proplouvajících cizinců. Ti také potvrdili, že je velice silný. Záhadný zvuk lze prý slyšet i přes dno lodi a je těžké ho popsat. Svědci ho popisují různě, někdo například tvrdí, že je to spíš jako „ping“, jiný zase že „píp“ nebo „hum“. Důležité však je především to, že nikdo zatím nedokáže určit, co zvuk způsobuje.

Kanadští Eskymáci nejsou ze záhadného zvuku zrovna dvakrát nadšení... Foto Wikimedia Commons
Kanadští Eskymáci nejsou ze záhadného zvuku zrovna dvakrát nadšení… Foto Wikimedia Commons

Existence zvuku zatím ještě nebyla dokázána nějakým důvěryhodnějším způsobem, jako je například autentická audiovizuální nahrávka. Množství stížností místních obyvatel i proplouvajících cizinců však v kombinaci s náhlou změnou migračních tras velryb signalizuje, že se na Nunavutu skutečně děje něco podivného a že celá věc stojí za prozkoumání. Toho si je vědoma i kanadská armáda, která se už pustila do vyšetřování. „Ministerstvo obrany bylo informováno o podivných zvucích vycházejících z moře v oblasti úžin Fury a Hekla, naše ozbrojené síly už podnikají patřičné kroky, aby situaci aktivně vyšetřily,“ vyjádřila se Kanada pro televizi CBC.

Zdroj zvuku však zůstává stále neznámý, a to pochopitelně vytváří prostor pro nejrůznější spekulace. Inuité například tvrdí, že se jedná o dílo Greenpeace nebo možná jiné ekologické organizace, která chce cíleně vyplašit mořské savce, a znemožnit tak Eskymákům lov. Soudí tak na základně toho, že organizace Greenpeace v minulosti protestovala proti povolení Eskymákům lovit tuleně. Mluvčí Greenpeace Farrah Khanová tuto hypotézu ale odmítla slovy: „Nejenže bychom neudělali nic, co by mohlo narušit život mořských zvířat, ale zároveň navíc plně respektujeme právo Inuitů na lov a definitivně bychom se ho nepokoušeli napadat.“

Nařčena byla i těžařská společnost Baffinland Iron Mines Corporation, která v této lokalitě v minulosti prozkoumávala vody sonarem a hledala nové ložiska. I ta se však od problému distancovala s tím, že nyní na území vůbec neoperuje.

Regenračné centrum

Dále se objevily spekulace o tom, že zvuk způsobují ruské či americké ponorky, obří krakatice, mimozemšťané a podobně. Ovšem, jak už to tak bývá, nikdo neví nic, a proto si každý může říkat, co chce. „Ping“, „píp“, nebo „hum“?

[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek

Zdroje: http://www.sciencealert.com/the-canadian-military-is-investigating-a-mysterious-sound-from-the-bottom-of-the-arctichttp://www.cbc.ca/news/canada/north/ping-beep-hum-sound-arctic-ocean-igloolik-1.3831861