Nejsevernější část Kanady, území Nunavut, je známé jako domov Inuitů, kteří zde žijí odříznutí od okolního světa. Do nejsevernějšího koutu Kanady nevedou žádné silnice ani železnice a jediná cesta, kterou mohou civilní obyvatelé využít, je let malým letadlem.

Eskymáci jsou vzhledem k odlehlosti svého teritoria a zdejším krutým teplotním podmínkám závislí na lovení velkých mořských savců, jako jsou například velryby grónské nebo tuleni vousatí. Obzvláště důležité jsou pro místní obyvatele úžiny Fury a Hecla, jež se rok co rok plní množstvím migrujících zvířat. Letos však vyhlášená bašta lovců velryb zeje prázdnotou. Téměř žádné velryby ani tuleni nepřipluli a místní obyvatelé prý vědí proč.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek

Zdroje: http://www.sciencealert.com/the-canadian-military-is-investigating-a-mysterious-sound-from-the-bottom-of-the-arctichttp://www.cbc.ca/news/canada/north/ping-beep-hum-sound-arctic-ocean-igloolik-1.3831861