Německá kancléřka Angela Merkelová se nechala slyšet, že by si přála standardizaci pravidel ohledně užívání dat v rámci Evropské unie. Toto prohlášení učinila ve spojení se svou návštěvu festivalu technologie ceBIT v Hannoveru, který proběhl mezi 20. a 24. březnem a který se na digitalizaci soustředil.

„Chceme vytvořit jeden společný digitální trh v Evropě. To znamená, že musíme mít právní situace, které budou tak podobné, jak jen to půjde, ve všech evropských zemích,“ řekla Merkelová. Klíčovým prvkem je podle všeho určení, kdo vlastní data a s tím spojené problémy ohledně vlastnických práv, k čemuž Merkelová dodala: „To stále diskutujeme.“

Problém přirovnala k automobilovému sektoru, kde, podle jejího příkladu, bylo důležité objasnit, jestli data patří výrobcům auta, nebo výrobcům softwaru, neboť bylo možné vytvářet nové produkty na základě získaných dat o klientech. „Musíme velice rychle a uniformně zavést legislativu v Evropě týkající se zákonů o copyrightu a vlastnictví dat,“ prohlásila.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere slova své šéfky zopakoval a přidal, že je důležité, aby německá data zůstala uložena v Německu. Americké internetové korporace jako Google a Facebook  vydělaly miliardy pomocí reklam a analýz dat jejich uživatelů. „Neukládání dat v Německu znamená, že se ta data využijí jinde,“ prohlásil de Maiziere.

Během toho summitu generální ředitel Deutsche Telekom Timohtheus Höttges označil „masová data“ za „dar“, který učiní společnost lepší a rychlejší.

Takhle skladuje data občanů americká NSA v Utahu. Foto Wikimedia Commons

Z toho vyplývá nový postoj německé vlády na on-line soukromí a „ochranu“ dat. Oficiální představitelé už mnohokrát vystoupili proti společnostem jako Google či Facebook s rozhořčením, že si ukládají osobní data německých občanů. Evropská unie dokonce zažalovala Google za to, že porušoval zákony o ochraně osobních informací.

Zdá se tedy, že celá akce je mířená na ochranu spotřebitelů v rámci Evropy, ale opravdu je tomu tak? Když se šéf Deutsche Telekom těší na masová data jako na dar, který učiní společnost lepší, je třeba zbystřit. Stejně jako v případě dalšího vylepšování Evropy, kde má být vše centrální a jednotné. Ostatně německý ministr vnitra Thomas de Maziere mezi řádky skutečný záměr zřetelně naznačil ve větě „když se data neuloží v Německu, využijí je jinde“. Ano, kdyby se podařilo data využít v Německu, nevyužijí je jinde, ale v Německu…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra