Německá kancléřka Angela Merkelová se nechala slyšet, že by si přála standardizaci pravidel ohledně užívání dat v rámci Evropské unie. Toto prohlášení učinila ve spojení se svou návštěvu festivalu technologie ceBIT v Hannoveru, který proběhl mezi 20. a 24. březnem a který se na digitalizaci soustředil.

Regenračné centrum

„Chceme vytvořit jeden společný digitální trh v Evropě. To znamená, že musíme mít právní situace, které budou tak podobné, jak jen to půjde, ve všech evropských zemích,“ řekla Merkelová. Klíčovým prvkem je podle všeho určení, kdo vlastní data a s tím spojené problémy ohledně vlastnických práv, k čemuž Merkelová dodala: „To stále diskutujeme.“

Problém přirovnala k automobilovému sektoru, kde, podle jejího příkladu, bylo důležité objasnit, jestli data patří výrobcům auta, nebo výrobcům softwaru, neboť bylo možné vytvářet nové produkty na základě získaných dat o klientech. „Musíme velice rychle a uniformně zavést legislativu v Evropě týkající se zákonů o copyrightu a vlastnictví dat,“ prohlásila.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere slova své šéfky zopakoval a přidal, že je důležité, aby německá data zůstala uložena v Německu. Americké internetové korporace jako Google a Facebook  vydělaly miliardy pomocí reklam a analýz dat jejich uživatelů. „Neukládání dat v Německu znamená, že se ta data využijí jinde,“ prohlásil de Maiziere.

Během toho summitu generální ředitel Deutsche Telekom Timohtheus Höttges označil „masová data“ za „dar“, který učiní společnost lepší a rychlejší.

Takhle skladuje data občanů americká NSA v Utahu. Foto Wikimedia Commons

Z toho vyplývá nový postoj německé vlády na on-line soukromí a „ochranu“ dat. Oficiální představitelé už mnohokrát vystoupili proti společnostem jako Google či Facebook s rozhořčením, že si ukládají osobní data německých občanů. Evropská unie dokonce zažalovala Google za to, že porušoval zákony o ochraně osobních informací.

Zdá se tedy, že celá akce je mířená na ochranu spotřebitelů v rámci Evropy, ale opravdu je tomu tak? Když se šéf Deutsche Telekom těší na masová data jako na dar, který učiní společnost lepší, je třeba zbystřit. Stejně jako v případě dalšího vylepšování Evropy, kde má být vše centrální a jednotné. Ostatně německý ministr vnitra Thomas de Maziere mezi řádky skutečný záměr zřetelně naznačil ve větě „když se data neuloží v Německu, využijí je jinde“. Ano, kdyby se podařilo data využít v Německu, nevyužijí je jinde, ale v Německu…

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra