John Deere je světový lídr v oblasti zemědělské techniky. Nyní chce všem zákazníkům zakázat opravu svých strojů. Získají pouze právo je používat, ale nikoli zařízení získat. Pokud někdo do stroje zasáhne, musí počítat s pokutou až do výše 500 000 dolarů a odnětím svobody až na pět let. Vzhledem k tomu, že se v zemědělských strojích používá software, je každá oprava v rozporu s platným autorským právem – Copyrightem. Chytré, že?

Vlastnoruční opravy aut a zemědělských strojů totiž údajně porušují americký autorský zákon z roku 1998. Na žádost John Deere United States Copyright Office, což je organizace, která spadá pod knihovnu Kongresu Spojených států, sdělil, že vlastní opravy porušují zákon Digital_Millennium_Copyright_Act (DMCA). Z domácích opravářů a mechaniků se tak podle amerického práva stali zločinci, konkrétně počítačoví piráti.

Několik federálních států se proti tomu v lednu letošního roku vzbouřilo a chtějí přijmout vlastní zákon jako „právo na opravu“. Různí výrobci automobilů (kromě Tesly), se připojili k přání po zákazu diagnostiky, úpravy a opravy svých vozidel. Argumentují tím, že s nákupem vozidla jste také mimo jiné získali i jeho software. Protože je tento software v licenci, nejste v důsledku jeho vlastník. Všichni zákazníci musí dodržovat licenční podmínky, které zcela zakazují odstraňování problémů nebo jakékoliv změny na zařízení. General Motors v březnu 2015 dokonce drze argumentoval tím, že zablokováním uživatelů se podporují inovace.

Kdo bude poprvé přistižen při porušení licence, ten musí počítat s tvrdými tresty. Hrozí mu pokuta až do výše 500 000 dolarů a vězení maximálně na dobu pěti let. A to jen proto, že si chce opravit svůj vlastní traktor, který si za spoustu peněz pořídil, a nechce ho vézt do drahé značkové dílny. Kolegové z časopisu WIRED pochopili, že společnost John Deere s porušením licence otočí definici majetku zcela naruby:

Drahý Johne Deere: „If you bought it, you should own it – simple as that.

„Pokud si někdo něco koupí, měl by to také vlastnit – takhle je to jednoduché.“

Ale v oblasti softwaru už to takhle funguje několik let. Například americká společnost Adobe přestala své programy prodávat, ale poskytuje licenci. Tudíž místo toho, abyste zaplatili dejme tomu 500 dolarů za program, který potřebujete, platíte licenci každý rok, až do konce života. Místo 500 dolarů tak nakonec zaplatíte nesrovnatelně víc.

Hrozivé tresty za porušení copyrightu mají také vliv na výzkum. Bezpečnostní odborníci, kteří u zemědělských strojů nebo aut odhalí bezpečnostní díry nebo chyby, se již neodváží objevit na veřejnosti. Může se dokonce jednat o chyby, které mohou ohrožovat život svých uživatelů. (Poznámka: třeba nehoda nepohodlných osob.) Podle Cory Doctorowové z Boeingu to v USA vedlo k „rutinní autocenzuře“ vědců a výzkumných pracovníků. V případě, že výrobce podle jejich zjištění nechce opravit chyby, mají vědci svázané ruce. To je pro vědce špatné znamení a pro firmy již nemusí být atraktivní.

Zbývá jen hloupá otázka: Co tak hrozivého se skrývá ve vašem autě nebo traktoru, že se ani nesmíte podívat dovnitř?

A ještě jedna parafráze z filmu Pelíšky: „A opraváři nebudou mít co žrát.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://tarnkappe.info/copyright-john-deere-will-bauern-verbieten-ihre-eigenen-fahrzeuge-zu-reparieren/