Jsme ještě v Evropě? Španělský stát obvinil Katalánce kvůli referendu ze vzpoury a jejich ministry zavřel do vazby

Je neuvěřitelné, co všechno se dneska může stát v Evropě, která se ráda honosí přízvisky jako demokratická či vyspělá. Když totiž lid vysloví jiný názor, než se líbí vládcům, může to dopadnout jako v Katalánsku.

Španělský soud dnes uvalil vazbu na sesazeného katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších sedm exministrů, kteří ze zúčastnili soudního jednání v Madridu. Informoval o tom deník El País. Evropský zatykač vydal španělský soud také na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se schovávají v Belgii, kam odjeli po víkendovém sesazení regionální katalánské vlády Madridem. Jenže na ně byl podle deníku Vangardia vydán evropský zatykač, takže se tam asi moc dlouho neohřejí. Budou tedy symbolicky zatčeni přímo v srdci naší demokratické unie?

Za přísných bezpečnostních opatření a přítomnosti davu novinářů se dnes v Madridu měly konat také výslechy šesti bývalých členů vedení katalánského parlamentu, kteří jsou rovněž vyšetřováni kvůli obviněním ze vzpoury. Stanout ale mají před jiným soudem, protože pět z nich má stále poslaneckou imunitu.

Všichni členové regionálního kabinetu, který Madrid minulý týden odvolal kvůli jeho dlouhodobé snaze o prosazení nezávislosti Katalánska, jsou obviněni ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let vězení.

Sesazení ministři žádali, aby mohli u madridského soudu vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu, to však soudkyně Carmen Lamelaová odmítla. Nemohla by je totiž tak snadno nechat zatknout. K soudu tedy dorazili a šup, už sedí v base.

Evropská unie, Německo, Francie a všichni ti, kteří nedovedou řešit ani svoje problémy, ale rádi moralizují ostatní, dělají, že nevidí a neslyší. Proč? Protože se jim to zrovna hodí. To kdyby to bylo v souladu s jejich záměry, křičeli by o porušování lidských práv a demokracie jistě jako o život.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra