Nedávno jsme psali o Jemenu v souvislosti s rychlou americkou vojenskou akcí. Mediální svět této zemi na samém okraji Arabského poloostrova zmítané terorismem a nepokoji věnuje až podezřele málo pozornosti. Možná proto, že terorismus zde nepříliš tajně podporuje Saúdská Arábie, která se navzdory svým činům stále těší přátelským vztahům s prominentními zeměmi prvního světa.

Statisíce lidí vyšly do ulic hlavního města Sana’a za účelem protestu na druhé výročí saúdské invaze a stejně tak vyjádřit nechuť vůči probíhající vojenské ofenzivě, kterou vedou ve volné alianci USA a Saúdská Arábie se sedmi dalšími zeměmi, oficiálně ve snaze zničit místní povstání.

Jeden z protestujících Ahmed Mohsen se vyjádřil pro Associated Press: „Zúčastnil jsem se protestů proti agresi. Doufám, že budou naše hlasy ve světě vyslyšeny a zastaví tuto válku.“

„Dva roky bezohledného násilí a krveprolití, tisíce úmrtí a miliony lidí bez přístupu k jídlu, vodě, zdravotním potřebám a bezpečí,“ okomentoval situaci vysoký komisař pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein.

Oficiální čísla ovšem zatím nebyla zveřejněná, takže statisíce rozzuřených Jemenců jsou „pouhým předpokladem“; jasné je však to, že ulice hlavního města jsou zcela ucpány davy lidí. „Odhady počtu obětí přesáhly 10 200 lidí od počátku konfliktu, s nahlášenými 40 000 zraněnými a více než 3 miliony přesunutými nebo bez domova,“ prohlašuje televize Russia Today. „Jen za poslední měsíc bylo dle tiskového prohlášení OSN zabito 106 civilistů během náletů vedených Saúdskou Arábií.“

Podle agentury AP jsou tyto protesty organizovány „šíitskými rebely podporujícími bývalého prezidentu A. Abdullaha Saleha a vlastního představitele Abdul-Maleka al-Houthiho. Volají po ukončení konfliktu, který zapříčinil smrt více než 10 000 civilistů, připravil více než tři miliony lidí o původní domov a dotlačil už tak chudou zemi na pokraj hladomoru.

Mnozí považují zásah arabsko-americké koalice za nejenom hrubé a brutální porušování lidských práv, ale i mezinárodních dohod. V současné době totiž přiškrcují poslední zbytky odporu vlády Abeda R. M. Hadiho, který, ať už je jakýkoliv, byl mezinárodně uznán a taktika koalice, totiž blokáda dovozu včetně potravin, lze považovat za válečný zločin. Vede totiž k hladomoru u obrovského počtu lidí, kteří nemají s žádnými teroristy ani vládou nic společného.

Je děsivé, že se děje humanitární krize takových rozměrů v podstatě v pozadí syrského konfliktu a málokterá média tomu věnují zaslouženou pozornost, tedy kromě zpráv, že zásah, který nařídil Donald Trump krátce po zvolení, byl úspěšný. Nepadlo ale moc slov o tom, že se jedná o součást koaliční akce, která celý stát rozvrací. Situace byla špatná, ale s příchodem saúdskoarabské a americké koalice se podle všeho výrazně zhoršila. „Kamkoliv jdete, vidíte lidí žebrat v ulicích, vidíte lidi hrabat se v odpadcích, aby přežili,“ popisuje Jamie McGoldrick, humanitární koordinátor OSN pro Jemen, pro stanici BBC. „Více než 7,3 milionu lidí akutně potřebuje pomoc s obživou a více než 460 000 dětí trpí chronickou podvýživou.“

Tak je to bohužel vždy, když se velmoci a jejich spojenci montují do záležitostí zemí, do kterých jim není. Ještě horší je ale skutečnost, že navzdory protestům a statistikám Spojených národů se takřka nezdvihne žádný hlas z vyšších oficiálních pozic, který by toto i další nesmyslná řádění zastavil.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.trueactivist.com/hundreds-of-thousands-gather-in-yemen-to-protest-sponsored-saudi-terrorism/https://www.theguardian.com/world/2016/oct/04/yemen-famine-feared-as-starving-children-fight-for-lives-in-hospitalhttp://www1.wfp.org/yemen-emergencyhttp://www.bbc.com/news/world-middle-east-38229955