Jedovatý glyfosát nalezen i v dětských cereáliích. Monsanto bude platit miliardy. Proč tak najednou? Je korporace pod stejným útokem jako Volkswagen?

O tom, že biotechnologický gigant Monsanto, který vyrábí například postřiky proti levelům, je sám největším světovým škůdcem, ví minimálně čtenáři Šifry již léta. To, že otravuje lidi, zvířata a vše živé, ale vadilo jen normálním lidem s pudem sebezáchovy a obětem jeho chemického řádění, nikoli médiím a úřadům, které tradičně dělaly mrtvé brouky a předstíraly, že je všechno v nejlepším pořádku.

A tak i když četné studie, které neplatila firma Monsanto, prokazovaly například výraznou toxicitu glyfosátu, jenž je hlavní složkou nejprodávanějšího herbicidu na světě s názvem Roundup, americké i eurounijní úřady se dívaly stranou a vesele jej povolovaly. O bagatelizování nebezpečí geneticky modifikovaných potravin ani nemluvě. Lhala americká Agentura pro ochranu životního prostředí, která konstatovala, že Roundup aplikovaný v běžných dávkách „pravděpodobně rakovinu nezpůsobuje“, lhala i Evropská komise, jež dospěla k závěru, že mezi glyfosátem a rakovinou neexistuje žádná spojitost, a licenci na používání pesticidu loni v listopadu prodloužila o dalších pět let. Naproti tomu již v březnu 2015 Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace na základě epidemiologických studií, studií na zvířatech a in vitro studií klasifikovala glyfosát jako „pravděpodobně karcinogenní pro člověka“.

Nyní se ale zdá, že se situace otáčí. Nejprve korporátní média obsáhle informovala o tom, že těžce nemocný americký školník Dewayne Johnson se odhodlal zažalovat společnost Monsanto kvůli Roundupu, který mu způsobil rakovinu. Bylo tovůbec porpvé, kdy se někdo k něčemu takovému odhodlal.

O to větší šok přišel, když pan Johnson vyhrál. Soud mu dal za pravdu a Monsanto mu musí zaplatit 289 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 6,5 miliardy korun. Částku tvoří 39 milionů dolarů, které požadoval pan Johnson, jehož rakovina je podle lékařů v posledním stadiu, a dalších 250 000 000 dolarů jako součást „trestu“.

A to není vše. Tato žaloba je ale poze jednou z mnoha a mohla by nastavit zajímavý precedens. Projednávat se budou tisíce dalších případů, neb firmu zažalovalo již kolem 5000 lidí.

Americké soudy před dvěma týdny začaly řešit asi čtyři sta žalob ze strany farmářů a zahradníků, kterým byl diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom jako panu Johnsonovi a nyní se od Monsanta domáhají odškodnění. Šest a půl miliardy, které musí dát panu Johnsonovi, jsou pro Monsanto drobné. Ale kdyby takto musela platit v desítkách případů, mohlo by to firmu položit na kolena.

Minulý týden pak přišla další zajímavá zpráva. Americká organizace Skupina pro ochranu krajiny zveřejnila výsledky nového testu, který ukazuje, že rakovinotvorný glyfosát je obsažen ve snídaňových cereáliích a zvyšuje prý riziko vzniku rakoviny u dětí. Korporátní média, která byla co se týče Monsanta vždy velmi servilní, najednou problematiku intenzivně pokrývají. Na místě je tak ptát se: Co se to děje? A co se změnilo? A proč tak najednou?

Útoky na Monsanto přicházejí z americké strany, která jej dosud kryla, právě v době, kdy přešla do rukou Němců. V roce 2016 koupil firmu další gigant Bayer a letos v květnu schválily převzetí firmy americké úřady.

A pak to přišlo. Případ Johnson, negativní kampaň, další žaloby a pokles akcií o 14 milard dolarů jen za pondělí 13. srpna, jak uvedla agentura Reuters. Další žaloby mohou akcie Monsanta poslat ke dnu.

Časová souslednost událostí pak nemůže nepřipomenout aféru Volkswagen. Tam udělaly úřady to samé. Ačkoli podvádějí s emisemi všechny automobilky, protože jinak jsou normy takřka nesplnitelné, americká Agentura pro životní prostředí (US EPA) zveřejnila „náhodou“ informaci o tom, že německá automobilka Volkswagen vybavila své automobily s dieselovými motory TDI softwarem, který v laboratorních podmínkách dočasně snižoval množství vznikajících oxidů dusíku (NOx), aby vozy splnily zákonný limit. V ostrém provozu pak vypouštěly víc. Firmu stála aféra desítky a desítky miliard dolarů a obrovsky ji poškodila. Hýbat akciemi vyvoláváním různých afér není nic výjimečného. Když totiž něco, co má hodnotu, hodně klesne, dá se to za hubičku nakoupit a obrovsky na tom vydělat.

Američané totuto taktikou v době, kdy zuří globální obchodní války, tedy zcela jistě něco sledují. Protože kdyby šlo o dodržování emisí, nedotklo by se to jen Volkswagenu, a kdyby šlo o jedovatost či nejedovatost Monsanta, muselo by být odsouzeno už dávno. Co si myslíte vy?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra