Bolesti zad, artritida a jiné chronické bolesti postihují miliony lidí. Obvykle se na ně předepisují předražené léky, zejména na bázi opiátů, v lepších případech „alternativnější“ metody léčby. Je možné je ale zmírnit, nebo dokonce vyléčit změnou přístupu a myšlení?

Poněkud nemístně znějící, ale na základě studie slibná metoda spočívá zjednodušeně řečeno v naučení se jiného přístupu k bolesti samotné. Výzkum, snímající mozkové procesy, ukázal, že kognitivně-behaviorální terapie (CBT) může s chronickými bolestmi efektivně zápasit dlouhodobě, na rozdíl od tlumicích léků, které fungují jen krátkodobě.

Lidé trpící jakoukoliv chronickou bolestí se ale naopak cítí vůči svému stavu bezmocní a odkázáni na léčiva. Tento „mindset bezmocnosti“ vede ke zvláštnímu, byť zdokumentovanému stavu, jejž nazýváme katastrofizace bolesti. Do určité míry to zná každý, kdo se s bolestí potýká často – nemůže přestat myslet na to, jak moc daná oblast bolí, a postupně nabude pocitu, že jej bolesti přemáhají a nemůže s tím nic dělat.

Urputné soustředění na bolest ji činí o to horší, čímž člověk propadá do hlubší katastrofizace vlastního stavu a soustředí se na ni ještě více. Jedná se o vskutku bludnou spirálu, když se nechá zajít takto daleko.

V tu chvíli obvykle přicházejí prášky, což na Západě, zejména ve Spojených státech, vedlo k epidemii závislosti na opioidech, a nikterak tomu nepomáhá fakt, že farmaceutické firmy s radostí zamlčí některé vedlejší účinky a rozsah návykovosti. Stejně tak Spojené státy kromě nejproblematičtější krizi se závislostí na opioidech zaznamenaly též mrazivou statistiku: až 100 milionů tamních občanů trpí chronickými bolestmi.

Zmíněná terapie CBT zápasí s katastrofizací bolesti u pacientů přeučením, jak ke své bolesti přistupují, přičemž také pacienti podle všeho získají nový pocit moci sami nad sebou. Tím přemohou pocity bezmoci a zhoršování stavu. Dodatečný výzkum, publikovaný americkou Národní knihovnou medicíny, ukázal, že po 11 týdnech skupinové CBT terapie pacienti zaznamenali méně bolesti, méně úzkosti i větší kontrolu nad tím, jak bolest prožívají.

Pomocí této studie posléze vytvořila psycholožka Beth Darnellová ze Stanfordovy univerzity dvouhodinový program na zvládání bolesti a také program zvaný „Můj chirurgický úspěch“. O tomto programu se vyjádřil i prestižní deník Scientific American, který popsal cílené testování, jehož se zúčastnily ženy před operací rakoviny prsou. Darnellová se snaží zjistit, do jaké míry může zmírnit chronickou bolest a opioidovou závislost jedinců, kteří byli podrobeni operacím.

Výzkum Darnellové se těší oblibě vědecké komunity i finanční podpoře. V roce 2017 se dočkala téměř 9 milionů dolarů od Pacient-Centered Outcome Research Institute, aby ve výzkumu pokračovala. Mimo jiné se díky tomu výzkumu a programů zúčastnilo okolo 1000 pacientů, kteří jsou jinak závislí na dlouhodobém požívání prášků proti bolesti…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24135432 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26958466 https://blogs.scientificamerican.com/observations/change-your-mind-set-reduce-your-chronic-pain/ https://www.pcori.org/research-results/2017/comparative-effectiveness-pain-cognitive-behavioral-therapy-and-chronic-pain