Robert Menard, poradce Marine Le Penové a také starosta města Beziers, dostal pokutu 2000 eur za výrok, že ve školách v jeho městě je příliš mnoho muslimských dětí, protože někde čítají až 91 % studentů. Naznačil, že francouzská původní populace se nachází v procesu nahrazování, ale je zakázané si to myslet.

Je to jen další z mnoha případů – ať už se člověk přiklání k táboru lidí, kteří ekonomické či politické uprchlíky vítají s otevřenou náručí, nebo naopak k těm, kteří by raději stavěli ploty –, kdy dochází ke konfliktu a člověk je trestaný pouze za to, co ohledně krize říká. Když už se lidé rádi chlubí evropskými hodnotami, možná by nebylo od věci je také občas dodržovat – a nechat lidi si myslet, co si chtějí myslet, ať už to pobuřuje kohokoliv.

Starosta Robert Menard dostal pokutu za podněcování k nenávisti, což je oblíbený zákon na trestání těch, kteří jdou proti proudu, ačkoliv je potřeba samozřejmě poznamenat, že mnoho lidí, kteří „jdou proti proudu“, skutečně k násilí a nenávisti podněcují na základě smyšlených nebo pokroucených informací. Menard nicméně odkazoval na prokazatelná fakta a vyjádřil svůj názor – a je velice tenká linie s nebezpečným precedentem, pokud se vyjádření faktu (drtivá většina dětí v některých školách je z muslimských rodin) a následného názoru (je to příliš mnoho) rovná podněcování nenávisti. Neboť tehdy se ze zákona stává politická zbraň.

O tomto incidentu Informoval britský deník The Independent. Během interview v televizi Menard doslova prohlásil: „V jedné ze tříd v centru mého města tvoří 91 % dětí muslimové. Očividně to je problém.“ Později zveřejnil tweet, kde porovnával školní fotku ze 70. let a fotku ze současnosti, a o rozdílu prohlásil, že to dokazuje rozsáhlou operaci „velkého nahrazování“, tedy že muslimská populace má nahradit tradiční francouzskou populaci.

Menard se pokutě nejprve bránil, a to celkem logicky: „Jen jsem popsal situaci ve svém městě. Není to žádný posudek. Je to fakt. Něco, co můžeme vidět.“ Každopádně soud si stojí za tím, že Menard zredukoval identitu zmíněných dětí na „jejich víru, bez ohledu na to, jestli víru praktikují či mají francouzskou národnost“.

V Německu, Francii či Švédsku se národnostní složení žáků a studentů ve školách značně proměňuje. Foto Shane T. McCoy via Wikimedia Commons

Podobných absurdit bohužel kvapně přibývá. Například rakouský prezident Alexander van der Bellen to dotáhl ještě o stupeň výše. Zdá se totiž, že člověk nejenom nesmí jít proti oficiální agendě, ale ještě by ji měl náležitě oslavovat. Trochu to připomíná někdejší věšení sovětských vlaječek do oken v Československu. Alespoň tak působí výrok, kterým vyvolal poprask mezinárodních rozměrů. Nechal se totiž slyšet, že by všechny ženy, nejenom muslimky, měly na znamení solidarity jeden den nosit šátek.

Regenračné centrum

Tuto myšlenku, jak informuje deník Kronen Zeitung, vyjádřil při diskusi se studenty takto: „Můj názor je, že ženy mají právo nosit šátek a oblékat se, jakkoli chtějí. Každá žena má právo nosit šátek. To mě přivádí k další otázce – nekontrolovatelné islamofobii. Ženy by mohly jeden den nosit šátek na důkaz solidarity s těmi, které jej nosí z náboženských důvodů,“ uvedl.

Regenračné centrum

Nezbývá nám než dodat, že cílem tohoto článku není brojit proti imigrantům, jak by se mohlo na první pohled někomu jevit. Ostatně ti jsou v tom podobně nevinně jako běžní Evropané. Cílem je poukázat na to, že v honu za tím být co nejvřelejším a nejsolidárnějším státem se často zdá, že Francouzi, Němci i třeba Rakušané nebo Švédi zapomínají na hodnoty, kvůli kterým k nim chce vůbec někdo utíkat. Pokud totiž člověk nesmí říkat své názory pod pokutou nebo i třeba vězením nebo například sdílet své zkušenosti, jako nedávno učinili policisté ve Švédsku, pak dochází k absurdní situaci, kdy země šikanuje vlastní obyvatele jen proto, aby se cizí cítili co nejlépe.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/188180-satky-by-mely-nosit-vsechny-zeny-ne-jen-muslimky-rakousky-prezident-svymi-slovy-vyvolal-poprask/https://needtoknow.news/2017/04/french-mayor-found-guilty-thought-crime-saying-schools-91-muslim-students-problem/http://zpravy.idnes.cz/papez-frantisek-uprchlicke-tabory-recko-koncentracni-pft-/zahranicni.aspx?c=A170423_071823_zahranicni_jkkhttp://www.independent.co.uk/news/world/europe/marine-le-pen-adviser-robert-menard-guilty-muslim-islam-hatred-latest-a7701721.html