Stanice BBC minulý rok prozradila názor NASA, že „nejlepším řešením“ možnosti výbuchu supervulkánu v chráněné oblasti Yellowstone, který hrozí a který by vedl ke katastrofálnímu scénáři podobnému nukleární zimě, kdy by prachové částice doslova zakryly oblohu před slunečním svitem, je navrtat 10 kilometrovou díru přímo do vulkánu. A pak touto dírou do jádra sopky napumpovat vodu pod vysokým tlakem.

Cílem je dostat se přímo do vnitřního lávového ložiska hluboko v podzemí, kde se magma zatím nachází. Slovo zatím je klíčové – očekává se, že dřív nebo později se dostane na povrch nejhorším možným, krajně nebezpečným způsobem. Následná exploze a dopad se přirovnávají k následkům jaderného válčení. Je proto na jednu stranu rozumné, že vědci problém řeší a navrhují způsoby, jak katastrofě předejít. Návrh, který podporuje NASA, ovšem zřejmě představuje stejné či větší riziko, než kdyby nedělali nic.

Tento plán si žádá dotaci 3 miliard dolarů a je podle všeho extrémně rizikový. Zaprvé se neví, jak časově náročná by byla procedura, a zadruhé prý může erupci přímo způsobit. Pokud by k tomu došlo, Spojené státy by čelily explozi přímo a byly pokryty následným spadem, nicméně nukleární zima by se týkala celého světa. To by vedlo k masovému vymírání druhů a rozsáhlému hladomoru.

Brian Wilcox z NASA na Kalifornském technologickém Institutu uznal, že byl členem koncilu, který se zabýval mimo jiné i katastrofami jako srážkou Země s asteroidem. Došel k závěru, že hrozba erupci supervulkánu je „výrazně vyšší“ než hrozba nárazu asteroidu do Země. Na Zemi se přitom nachází 20 supervulkánů, o nichž víme, a vědci odhadují, že k velké erupci dojde zhruba jednou za 100 000 let.

Na jednu stranu erupce doslova „doručí“ důležité minerály a další materiály potřebné pro bohatou půdu i pro životní prostředí, ale tento koloběh zároveň způsobuje i masové vymírání druhů, což, řečeno s nadsázkou, vyhovuje Zemi, ale ne tak úplně lidské civilizaci…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra