Izraelští ministři tuto neděli schválili zákon, který kriminalizuje filmování určitých vojenských aktivit jejich vojenských složek, včetně potyček s Palestinci.

Tamní ministerská legislativní komise tuto neděli hlasovala ve prospěch zmíněného navrhovaného zákona, přičemž jediná zvučná opozice ve vládě byl generální prokurátor Avichai Mandelblit, který prohlásil, že tento zákon nebude schopen obhajovat.

Ze strany klíčových ministrů jej prosazuje především ministr obrany Avigdor Lieberman, známý svými kontroverzními výroky. Ten se k situaci staví poměrně extrémně a přeje si, aby každý, kdo natáčí vojáky během výkonu jejich povolání, šel až na 5 let za mříže, protože tím „poškozuje jejich morálku“. Ostatní ve vládě tak ostří být nechtějí, anebo tak jednají ve snaze příliš nepobouřit veřejnost. Ujistili ji proto, že trestní stíhání padne jen na takové jedince, kteří budou aktivně vojákům překážet a zasahovat do výkonu.

Návrh zákona přišel v reakci na řadu videí, jež se dostala na internet a mnohá z nich vyvolala mezinárodní pobouření. Jde například o známý záznam vojáka, který si očividně užíval střílení do neozbrojených lidí. Izraelská vláda a média po celém světě ovšem vytrvale tvrdí, že „nejmorálnější armáda na světě“ bojuje pouze s extremisty a žádní civilisté ranění nejsou. Samozřejmě že nic není černé a bílé a média druhé strany naopak extremisty přehlížejí a očerňují izraelskou armádu, jak jen to jde, ale ta rozhodně není čistá, jak se snaží lidem namluvit.

Nehledě na tento mediálně-politický konflikt, namísto snahy vrhnout na své vojenské aktivity lepší světlo učinili přesný opak. Zatímco občasné úniky kontroverzních videí poškozovaly image určitých vojáků a sem tam zřejmě poškodily jejich morálku, tento krok má potenciál poškodit image celé země. Pokud jsou vaši vojáci obviňováni z nehumánních činností a posléze všem zakážete je natáčet a vynášet záznamy ven, v podstatě tím nahráváte vašim oponentům. Nenahrává tomu ani fakt, že schválený tříletý trest za překážení vojákům se má navýšit na celých 10 let, pokud obviněný video veřejně sdílel.

Zákon ještě navzdory podpoře nejvyšších pater neprošel. Po hlasování ministerské komise na současné verzi návrhu budou hlasovat zákonodárci. Pokud nakonec projde, transparentní média a žurnalismus tím utrpí zásadní ránu. Jak dobře vyjádřil ředitel organizace New Israel Fund Daniel Sokatch: „V Izraeli a všude jinde ve světě videonahrávky policejních a vojenských aktivit představují důležitou pomůcku pro lidsko-právní organizace a média. Je to způsob, jak mohou civilisté reagovat na špatnosti ze strany jejich autorit.“

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.timesofisrael.com/ministers-approve-bill-criminalizing-filming-idf-soldiers-despite-ag-opposition/