Izrael v pondělí oznámil zrušení kontroverzního plánu na deportaci asi 35 tisíc afrických migrantů zpět do Afriky poté, co se prý dohodl s úřadem OSN pro uprchlíky o tom, že se část z nich integruje v Izraeli a více než 16 tisíc z nich se přesune do západních zemí. Informovaly o tom světové agentury.

Regenračné centrum

Původní záměr izraelské vlády vyvolal protesty a kritiku řady sdružení. Většina z dotyčných 35 tisíc až 40 tisíc migrantů pochází z Eritreje a z Jižního Súdánu. Izrael běžence označuje za ekonomické migranty a tvrdí, že nemá povinnost udělit jim azyl. V únoru tak Izrael začal rozesílat oznámení 20 tisícům afrických migrantů, že mají dva měsíce na opuštění v země, v opačném případě že půjdou do vězení.

Podle nové dohody s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) má být ale více než 16 tisíc Afričanů přesídleno do „různých západních zemí, které je jsou ochotny přijmout”. Zbylí migranti mají dostat v Izraeli trvalý pobyt. Úřad premiéra Benjamina Netanjahua oznámil, že body dohody budou naplňovány ve třech fázích v průběhu následujících pěti let. „Toto je jedinečná dohoda mezi vysokým komisařem OSN a Izraelem, která přesune 16 250 osob, přemístí je do rozvinutých zemí jako Kanada nebo Německo a Itálie. To je závazek, který vysoký komisař OSN učinil: zorganizovat to a dokonce to zaplatit,“ řekl Netanjahu na tiskové konferenci.

Proti původnímu plánu vlády na deportaci nelegálních migrantů zpátky do Afriky se konala řada demonstrací a k jeho přehodnocení vyzývala sdružení lékařů, akademiků, básníků, rabínů či obětí holokaustu. Po oznámení nového plánu na integraci se však ozvala jiná část obyvatelstva, především z těch lokalit, kde se migranti v současnosti vyskytují, a tak Netanjahu pozastavil i druhou dohodu.

Regenračné centrum

Německo a Itálie navíc v reakci na Netanjahuova slova popřely, že by se jich jakkoli dohoda týkala. Premiér na Twitteru oznámil, že se rozhodl podmínky dohody přehodnotit. Dodal, že naslouchá kritice a je připraven se s odpůrci projektu v úterý setkat.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-