Loď Iuventa, kterou pro dovážení migrantů do Evropy přes Středozemní moře používá německá nezisková organizace Jugend Rettett, preventivně zadržely na příkaz prokurátora italská policie a pobřežní stráž. Organizace totiž spolupracuje s převáděči a napomáhá nelegální migraci. Preventivní zadržení lodi bylo podloženo důkazy, že posádka navázala ve třech případech kontakt s pašeráky – jednou loni v září a dvakrát letos v červnu, uvedl prokurátor Ambrogio Cartosio. Informovala o tom agentura AP a evropský tisk.

Posádka lodi nabírala migranty přímo z lodí pašeráků lidí u libyjského pobřeží. Posádce 33 metrů dlouhé Iuventy plující pod holandskou vlajkou policie přikázala, aby neopouštěla ostrov Lampedusa mezi africkým pobřežím a italskou Sicílií.

„Posádka a pašeráci spolu byli v kontaktu, scházeli se, uzavírali mezi sebou dohody,“ řekl  prokurátor Cartosio působící v sicilském městě Trapani. Organizace Jugend Rettet (Mladí zachránci) se sídlem v Berlíně na svém Twitteru uvedla, že Iuventa „nebyla zkonfiskována“. „Naše posádka nebyla zatčena. To, k čemu došlo, je standardní procedura,“ napsala v tweetu. Pro německou neziskovku možná…

V pondělí organizace JR nepodepsala kodex regulující činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři, který vznikl z iniciativy italského ministerstva vnitra. Z devíti organizací podílejících se na záchranných akcích nepodepsaly dokument tři, vedle JR například i Lékaři bez hranic, kteří rovněž vozí do Evropy nelegální migranty ve velkém.

Regenračné centrum

Kodex chování o 13 bodech obsahuje řadu opatření. Patří mezi ně například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi. Organizace, které kodex nepodepsaly, „se automaticky postavily mimo organizovaný záchranný systém ve Středozemním moři se všemi důsledky pro jejich bezpečnost“, uvedlo k tomu podle APA v prohlášení italské ministerstvo vnitra.

Italský parlament ve středu schválil vládní návrh na vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Vojáci mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převáděčům migrantů. Neziskovkám se plány proti jejich počínání pranic nelíbí; italská nezisková organizace Emergency středeční rozhodnutí italské vlády dokonce nazvala „válkou proti migrantům“. Podobné stanovisko zaujala i Amnesty International a charitativní organizace Oxfam. Mají za to, že kvůli blokádě pobřeží skončí více běženců v nelidských podmínkách detenčních táborů, popřípadě budou vystaveni násilí a zneužívání ze strany milicí, pašeráků a obchodníků s lidmi i zločineckých gangů.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-

Zdroj: http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2017-08/jugend-rettet-rettungsschiff-beschlagnahmt-italien-lampedusa