Íránský vůdce ajatolláh Chomejní se pokouší zajistit, že evropské země neopustí jadernou dohodu z roku 2015. K nejistotě došlo poté, co se Donald Trump rozhodl dohodu necertifikovat. Ve výzvě Evropanům amerického prezidenta nazval „mentálně postiženým“.

Chomejní doufá, že udrží možnost Íránu prodávat svou surovou ropu na světovém trhu. Po počátečních dohodách se do tamního trhu navalila vlna evropských firem a investorů, což ajatolláh hodlá využít jako páku pro zachování a pokračování v jaderné dohodě.

„Evropské vlády jadernou dohodu potvrdily a odsoudily poznámky americké prezidenta,“ řekl Chomejní, alespoň dle poznámek zveřejněných na jeho oficiálních stránkách. „Tento přístup vítáme, ale to, že mu řekli, aby dohodu nezrušil, zdaleka nestačí. Jaderná dohoda je výhodná i pro ně.“ Dále íránská autorita dodala, že nebude trávit čas odpovídáním na Trumpovy nesmyslné komentáře. Dohoda z roku 2015 omezila íránský jaderný program výměnou za zrušení mezinárodních sankcí.

Regenračné centrum

Téměř všechny zainteresované země, tedy Německo, Francie, Británie, ale i země mimo EU jako Rusko a Čína, všechny americkému prezidentovi a jeho kabinetu doporučily, aby smlouvu nevypovídal. Jeho odmítnutí certifikace této dohody minulý týden spustilo slovní válku mezi Íránem a Spojenými státy.

Donald Trump nicméně smlouvu zcela nevypověděl, přesněji řečeno obvinil Teherán z porušení několika bodů smlouvy a rozhodnutí o zrušení či pokračování prý nechá na Kongresu. Kritizoval přitom ještě evropské země za to, že se podílejí na íránských energetických projektech. Mnohé země od Francie po Čínu přitom stihly od roku 2015 podepsat miliardové obchodní dohody, takže vypovědění smlouvy by neslo nemilé finanční následky jak pro islámskou republiku, tak i pro některé evropské země a Čínu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Regenračné centrum

Zdroje: http://www.irishexaminer.com/breakingnews/world/iranian-leader-urges-europe-to-defy-mentally-retarded-donald-trump-over-nuclear-pact-810419.html https://soundbooks.org/2017/10/19/ayatollah-khamenei-trump-and-administration-mentally-retarded/ https://www.cbsnews.com/news/iran-ayatollah-ali-khamenei-donald-trump-nuclear-deal-europe/