Zachycování oxidu uhličitého z ovzduší nebo z továrenských zařízení už není žádné sci-fi. V posledních letech slaví tento nový vědecký obor, tzv. CCS (Carbon Capture and Storage), velké pokroky a po celém světě vznikají nové projekty.

Vypadá to, že zachytit CO2 dnes už pro vědce nepředstavuje velký problém. Například na Islandu se už přes dva roky úspěšně daří měnit oxid uhličitý na kámen. Nová metoda indické továrny Tuticorin přináší dost možná revoluční průlom tohoto odvětví.

Hlavním problémem CCS byly od začátku vysoké náklady, a tím pádem i závislost na státních dotacích a grantech. Čistit ovzduší od emisních plynů je totiž sice jedna věc, ale když to nikomu nevydělá žádné peníze, každý investor dá od takového projektu rychle ruce pryč. Továrna Tuticorin je však pozoruhodná právě v tom, že jako vůbec první může fungovat i bez jakýchkoliv dotací.

Ředitel firmy spravující tuto továrnu Ramachandran Gopalan tvrdí, že projekt je ekonomicky soběstačný a investovat do něj se zkrátka vyplatí. „Jsem byznysmen a nikdy jsem nepřemýšlel o záchraně naší planety. Potřeboval jsem nějaký spolehlivý zdroj CO2 a tohle byla prostě jen nejlepší možnost, jak ho získat,“ sdělil Gopalan britské rozhlasové stanici BBC Radio 4.

Továrna zachycuje CO2 z vlastního kotle, který spaluje uhlí, a ze zachyceného emisního plynu získává produkt, který se dá použít k výrobě jedlé sody, sladidel nebo může sloužit jako materiál do sklářského průmyslu. Firma stojící za projektem Tuticorin tvrdí, že zadrží přibližně 60 tun CO2 ročně, a její technologie vzbuzuje zájem z celého světa.

Jestli tato technologie skutečně uleví naší planetě, ukáže až budoucnost. Zatím se mluví o tom, že by zachycování oxidu uhličitého mohlo zneškodnit pouhých 5 až 10 % světových emisí ze spalování uhlí. To, ruku na srdce, není zrovna moc.

Technika jde však kupředu a výzkumníci z jiných zemí už pracují i na přeměně CO2 na materiály k výrobě plastů, či dokonce paliva. Ať už je nebo není globální oteplování „hoax“, jak tvrdí nový americký prezident Donald Trump, nebo je celé odvětví CCS podporované z úplně jiných než ekologických důvodů a sleduje jinou agendu, některým nápadů zkrátka nelze upřít, že jsou zajímavé, a je úplně jedno, kolik je zrovna na planetě stupňů…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2017/jan/03/indian-firm-carbon-capture-breakthrough-carbonclean