Že Britové a Američané lžou, jakmile jde o záminku k válce či převratu (Afghánistán, Irák, Ukrajina…), jsme se přesvědčili již mnohokrát. Právě tyto dvě země stojí v čele válečného běsnění, které Zemi zachvátilo po 11. září 2001. Již o těcto útocích na New York a Washington panují velké pochybnosti, neboť v oficiálním příběhu vůbec nic nesedí. Na stránkách Šifry si o tom můžete přečíst celý seriál.

Asi největší válečnou lží americko-britského impéria bylo tvrzení o zbraních hromadného ničení v Iráku a mávání politiků zkumavkami či smyšlené vraždění malých dětí ze strany Husajnova režimu, na jejichž základě byl rozvrácen Blízký východ a zabito hodně přes milion lidí.

Nynější události kolem kauzy dvojího agenta Sergeje Skripala, který byl údajně se svou dcerou otráven v britském Salisbury, dávají na Irák vzpomenout.

Britové obvinili z otrávení Skripalových Rusko s tím, že o ruské vině není pochyb, a vyvolali mezinárodní napětí, když vyhostili ruské velvyslance, k čemuž v rácmi „solidarity“ přistoupily na základě britských tvrzení i další země včetně Česka. Britský ministr zahraničí dokonce prohlásil, že útok novičkem nařídil osobně ruský prezident Vladimir Putin, čímž již tak obrovské napětí ještě vyeskaloval.

Jaké pak bylo překvapení, když Britové namísto důkazů přiznali, že nevědí, odkud látka pochází a že to nedokážou zjistit. K otázce, proč tedy vláda označila za původ jedu Rusko, řekl, že zjištění země původu vyžaduje „další informace”, některé od zpravodajských služeb, k nimž má vláda přístup. Ředitel současně odmítl obvinění Ruska, že by jed mohl pocházet právě z britské laboratoře Porton Down v Salisbury, kde k incidentu došlo. „Není žádný způsob, jak by se mohl dostat od nás nebo opustit zdi našeho ústavu,“ řekl. Zároveň přitom odmítl sdělit, zda laboratoř vyvinula novičok nebo ho uchovávala.

Jak v České televizi uvedl vojenský chemik a rektor Univerzity Hradce Králové Kamil Kuča, chemickou látku A-234 Novičok přitom může v laboratorních podmínkách vyrobit v podstatě každý, kdo má magisterský titul z chemie, takže je velmi obtížné zjistit, kdo jej vyrobil.

Tím ale celá podivná kauza neskončila. O pouhý den později britské tajné služby přispěchaly s dalším objevem – nyní jsou přesvědčeny, že se jim podařilo najít tajnou ruskou laboratoř, která jed novičok použitý při útoku vyvinula. Policie také prověřuje totožnost Rusa, který cestoval ve stejném letadle (z Ruska) jako Skripalova dcera.

Jeden den tedy britští experti tvrdili, že je nemožné původ látky novičok zjistit. O pouhý den později však list The Times napsal, že vyšetřovatelé našli tajnou ruskou laboratoř, kde byl novičok vyroben.

Kdybychom nebyli na prahu války, člověk by se této mediálně-zpravodajské komedii musel smát. Jenže vzhledem k předchozím zkušenostem s britskými tajnými službami je na místě nejvyšší obezřetnost.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra