Kůže slonů se potom spálí v hliněném hrnci a popel se mísí s kokosovým olejem. Tento krém má pomáhat proti ekzému. Medicína ze slonů má rovněž pomáhat proti žaludečním bolestem, na artritické klouby a nemocnou kůži.

V Číně se kůže slonů zpracovává na krémy, které mají pomáhat proti kožním chorobám. Myanmarská vláda odhaduje, že v džungli v současné době žije přibližně 3000 divokých slonů. Při posledním počítání v roce 1991 jich bylo ještě 4639. Nejen že se kůže ze slonů krutě stahuje a prodává, ale mizí i jejich přirozené teritorium. Myanmar v letech 1990 až 2010 ztratil téměř 20 procent svých lesů. Poté, co v roce 2011 skončila vojenská vláda, která byla u moci od roku 1962, se země stala atraktivní pro zahraniční korporace. Stejně jako další země i Myanmar byl objeven pro pěstování palmového oleje. Třeba Thajsko využívá zemědělskou půdu v ​​Myanmaru. Podobným způsobem se země otevřela i těžebním koncernům, které začaly hon po surovinách.

S poklesem rozlohy lesního porostu v posledních desetiletích v zemi dramaticky poklesla populace volně žijících slonů. Zvířatům kromě pytláctví kvůli slonovině nepřeje ani obchod se živými slony pro stále rostoucí turistický průmysl v sousedních zemích. Zde slony čeká krutý život v řetězech.

Poté, co se zvýšila poptávka po slonovině a kůži slonů, se pytláctví v posledních letech zvýšilo desetkrát. Stále častěji se objevují podřezaná zvířata, ze kterých byla stažena kůže, která se používá na tradiční čínskou medicínu nebo výrobu šperků. Některé z nich se prodávají na místních trzích, ale převážná většina jde do sousední Číny, která má nevyčerpatelnou chuť na exotická zvířata, uvedla vláda.

Proslulé slavné a posvátné město Golden Rock se stalo významným poutním místem. Na úpatí skalnaté hory Kyaiktiyo žilo dřív mnoho slonů. Samotná sloní kůže se v Číně stala nejnovějším výstřelem tradiční medicíny. V obchodech se kůže prodává jako Devotees (posvěcený předmět). K dostání je skoro všechno, ať už jde o kůži, kusy slonoviny nebo tygří zuby v medvědím oleji.

Jeden chlapec, který prodává své zboží přímo na svatém místě Golden Rock, popsal recept, jak se vyrábí tento lék. Sloní kůže se spálí a popel se smíchá s kokosovým olejem. Na ceduli před svým obchodem nabízel jeden čtvereční metr sloní kůže za 775 kyatů (cca 1 euro). Zuby slonů zase mají odstraňovat pupínky a černé skvrny.

Monica Wrobelová, ředitelka organizace pro ochranu přírody Elephant Family, uvedla: „Tito sloni byli zabiti na objednávku. Stádo pronásledovali, zabili a sebrali jim i ten poslední kousek kůže.“

Kůže se z těla slona odebere krátce po jejich zabití jedovatým šípem. Poté se kůže vyleští a vyrobí se z ní červené perly, které se prodávají jako šperk za cenu 75 liber. Příčinou tohoto trendu je asijská víra, že tyto perly mohou odvrátit nemoci.

Dokonce ještě předtím, než Myanmar v roce 2011 otevřel své hranice, se sloni ilegálně pašovali do sousedních zemí kvůli cestovnímu ruchu. Již v roce 2008 byl odhalen nelegální obchod v Thajsku a Číně. Na celkem 14 trzích a na 3 příhraničních trzích v Thajsku a Číně to bylo zajištěno 9000 kusů slonoviny a 16 celých klů nabízených k prodeji. Do roku 2008 se z Myanmaru pašovalo asi 250 živých asijských slonů do zahraničí. Nyní se zachází se slony tak krutě, že i vláda v Myanmaru nechce jen nečinně přihlížet.

Jinými slovy, to, co bylo dříve spíše řídkým jevem, nyní, po otevření hranic „svobodnému“ světu, doslova „zmasovělo“…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: https://netzfrauen.org/2017/05/13/elefanten-myanmar/http://derwaechter.net/elefanten-werden-enthaeutet-um-schmuck-armbaender-zur-heilung-von-krankheiten-in-china-herzustellen-fotos