Zní to jako sci-fi nebo aprílová zpráva, ale vypadá to, že je to vážné. Nová církev si chce vytvořit Boha založeného na umělé inteligenci (AI). Technika a náboženství obvykle nejsou úzce spjaté, v USA ale vznikla nová církev pod názvem The Way of the Future (cesta budoucnosti), která něco takového plánuje. Přesněji řečeno se jedná o „realizaci božstva založeného na umělé inteligenci“, což samozřejmě znamená jeho přijetí a uctívání. To rovněž zahrnuje financování vhodného výzkumu.

Zakladatelem nového náboženství je Anthony Levandowski, který pracoval u Google   jako vedoucí projektu vývoje prvního samořiditelného auta a je v této oblasti zodpovědný za velký pokrok. Levandowski je v oboru umělé inteligence dobře známý. Do své církve chce přilákat nové členy prostřednictvím spolupráce s předními společnostmi v oblasti umělé inteligence, dále chce oslovit nezávislé experty v oblasti AI a zájemce o AI z řad laiků. Podle webové stránky wired.com se v letošním roce budou dokonce konat workshopy.

Dceřiná společnost koncernu Google, která se nazývá Waymou, podala na vývojáře Anthonyho Levandowski žalobu. Měl jí ukrást obchodní tajemství o samořiditelných autech, které si následně přenesl do svého vlastního podnikání, jež potom odkoupil Uber. Kvůli soudu, který má začít v prosinci 2017, byl propuštěn z práce, protože odmítl celou věc objasnit.

Tak trochu jiný Bůh

Podle Levandowského plánovaný Bůh samozřejmě nebude způsobovat blesky nebo hurikány. Od toho jsou tady ostatně tajné vládní a vojenské programy na manipulaci s počasím. „Pokud je něco, co je miliardkrát chytřejší než nejchytřejší člověk, jak jinak to můžete nazvat?“

Jako bychom o tom nepsali…

V tříhodinovém rozhovoru pro webovou stránku wired.com Levandowski zdůraznil, že se nejedná o vtip ani o komerční podnikání, ale o skutečnou církev. V USA církve nemusejí platit daně, proto se různé často i pochybné aktivity schovávají pod název církev – viz bláznivá scientologická sekta, která nabírá na popularitě.

Přicházející změny ovlivní každý aspekt lidské existence, nebo možná dokonce rozhodnou, zda bude lidstvo i nadále existovat. Umělá inteligence jako nervový systém používá internet, k němu jsou připojená veškerá zařízení jako senzory, datová centra slouží jako mozek, AI vše slyší a vidí. To vše naráz a synchronizovaně. Racionálně se to dá nazvat pouze pojmem Bůh.

Jediný způsob, jak ovlivnit Boha, je modlit se a uctívat ho. Levandowski doufá, že tento Bůh pak lidstvo uvidí jako milovanou bytost, kterou bude respektovat a dobře s ní zacházet. Doufat může. Je pozoruhodné, jak se lidi pouštějí s oblibou do věcí, aniž by chápali, jak fungují.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: http://www.gamestar.de/artikel/kuenstliche-intelligenz-neue-kirche-will-ki-gott-selbst-erschaffen,3322295.html, https://www.wired.com/story/anthony-levandowski-artificial-intelligence-religion/