Čína nedávno představila první komiksový seriál o Karlu Marxovi s názvem Vůdce (The Leader), aby filozofa a komunistického teoretika lépe přiblížila teenagerům. Knížka se snaží jednoduchou a přitažlivou formou ukázat marxistickou teorii a sdělit, že Karl Marx nebyl jen velký myslitel, ale také také zapálený, romantický a rebelující teenager. Pro čínské anglicky psané noviny The Global Times to řekl hlavní editor knihy a také šéf kulturního a kreativního oddělení vydavatelství Zhejiang Juvenile and Children’s Publishing House jménem Wu Jün-čchin.

Autor komiksu Čung Ťün prohlásil, že Marx je obvykle představován příliš vážně a jeho teoriím nikdo pořádně nerozumí a nové formy učení marxismu mohou lidi přitáhnout lépe než prázdné slogany a fráze.

Na základě komiksové knihy měl 28. ledna premiéru i sedmidílný animovaný seriál Vůdce. Marx zde není vykreslen jako vousatý intelektuálský suchar, ale vystupuje jako elegantní, vysoký mladík s hnědými vlnitými vlasy a modrýma očima a tvrdí, že vše, co dělá, dělá pro chudé. Ti jsou však i nadále chudí…

Děj je zasazen do Evropy 19. století a zachycuje život filozofův mezi lety 1818 a 1883, tedy i dobu, kdy zveřejnil Marx některá svá nejznámější díla jako Komunistický manifest či první díl Kapitálu.

Ťiang S‘-i, čtyřiadvacetiletý student Pekingské univerzity a člen čínské komunistické strany, řekl webu americké televize CNN, že film je opravdu zajímavý experiment. „Spousta mladých Číňanů si myslí, že dřívější vládní metody propagandy byly až příliš suché a neměly šanci přispět k hlubšímu pochopení marxismu.“

Pokud by i nadále mladí Číňané tápali, možná by jim Strana mohla zaplatit nějakou stáž v Evropě. Předseda Evropské komise Jean-Juncker, který v květnu odhaloval sochu v Trevíru sochu velkého filozofa při příležitosti 200. výročí narození (Marxova, ne Junckerova), už by jim vysvětlil, jak má vypadat marxismus v praxi. Sochu Evropě věnovali mimochodem právě Číňané.

„Karla Marxe je třeba chápat v kontextu jeho doby,“ uvedl Juncker tehdy ve svém projevu. „Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe.“ A zdá se že ani nikým nevolenou Evropskou komisi, která kráčí v jeho stopách.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra