Světová média opět nezklamala. Jejich nenávist vůči novému americkému prezidentovi Donaldu J. Trumpovi je tak velká, že ve svém výrazivu a agresivitě zcela ztratila míru. Kam se vytratilo normální zpravodajství a alespoň náznaky nadhledu?

Britský levicový deník The Guardian den po Trumpově inauguraci a jeho projevu píše: „Trump při inauguračním projevu ctil obvyklé zdvořilosti, ale tón jeho projevu svědčil o děsivé změně v Americe. Byl určen těm, kdo ho volili, nikoli většině, která ho nevolila… Jeho nacionalismus pod heslem Amerika na prvním místě je hrubý a nestoudný. Projev překypoval opovržením vůči všemu, co představuje Washington, které se nyní snaží podrobit své vůli.“ Guardian dodal, že jde o „vyhlášení politické války“. Komicky ke své práci přistoupil i jeho levicový kolega The Independent. [sociallocker id=“94522″]

Regenračné centrum

Ten vlastní sedmatřicetiletý ruský oligarcha Jevgenij Lebeděv. Independent, což paradoxně znamená v překladu Nezávislý, hystericky křičí: „Donald Trump podkopal demokracii, jakmile byl uveden do úřadu prezidenta. Lidé vždy vnímali politiky jako sobce, ale toto je něco jiného. Trump nejenže strhal jednotlivé politiky, ale strhal celou politickou třídu a politický systém, který ho vynesl tam, kde je.“ Skoro to vypadá, jako kdyby Trump řekl něco, čím ťal přímo do živého. To si zřejmě dovolil hodně, strhat celou politickou třídu…

Pozadu nezůstali ani Němci. Die Welt se pohoršuje nad Trumpovými „populistickými slogany“, což v překladu znamená „říká něco úplně jiného, než chceme slyšet“. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel prohlásil, že se Evropa musí semknout. Otázka je, jestli nenávist vůči Trumpovi, Hoferovi, LePenové nebo Putinovi bude jako strategie na záchranu Evropy stačit.

Rakouskému listu Der Standard vadí, že v Bílém domě nyní vládne „čistý populismus“ a po „agresivním, bojechtivém projevu je jasné, že svět musí očekávat od Spojených států více protekcionismu a izolacionismu“. Otázka je, zda právě varianta, že by se Spojené státy začaly více starat samy o sebe a méně o druhé, by nebylo to, co by světu spíše prospělo. Výsledky jejich boje za demokracii a lidská práva připomínají spíš následky třicetileté války.

Americký deník The Washington Post, který v uplynulých týdnech nejvíce zaujal tím, že se pustil do boje proti „lživým“ či „falešným zprávám“, tzv. fake news, falešnou zprávou, za kterou se pak musel potupně omlouvat, se zřejmě nepoučil a pokouší osud dál. Podle deníku se některá místa v Trumpově projevu rozcházela se skutečností (jako kdyby to snad nebylo základním předpokladem úspěchu jakéhokoli politika), a jal se Trumpa chytat za slovo, konkrétně větu „přišly vás desítky milionů, jak svět ještě nikdy neviděl, abyste se stali součástí historického hnutí“. Washington Post z toho vyvodil, že to není pravda, argumentem, že „historické volby to nebyly, protože Trumpa volila z hlediska lidového hlasování menšina; jeho soupeřka Hillary Clintonová získala o 2,9 milionu hlasů víc a o vítězném poměru volitelů rozhodly jen desítky tisíc lidí ve státech Michigan, Wisconsin a Pensylvánie“. Jen jestli Trump neměl na mysli spíš to, že voliči vzali poprvé globalistům bábovičky, neboť zvolili poprvé někoho, koho si šedé eminence typu George Sorose nepřály a do koho nenainvestovaly miliardy dolarů, na rozdíl od takové Hillary Clintonové…

Nezklamali ani tradičně agilní Češi. Šifru nejvíc pobavil rozhovor v DVTV, jejíž hlavní tvář Daniela Drtinová trůní ve správní radě Sorosovy „nadace“. Politolog a historik, který spíš připomíná hysterika, Igor Lukeš z Bostonské univerzity, pobavil sám sebe, když povýšeně a tradičně arogantně vyprávěl moderátorovi Veslevskému, jak Trump ani neví, kde leží Sýrie. Tento úryvek byste si neměli nechat ujít (níže), protože ukazuje, jak zaslepení a nenávistní někteří lidé dokážou být, aniž by si všimli, že se pouze zesměšňují.

Čekat od světového tisku, že se trochu kultivuje či nedejbože umoudří, by bylo zřejmě naivní. Zatím nejhouževnatější výkon předvádí v protitrumpovské kampani americká televizní stanice CNN, od které se ráda inspiruje i naše Česká televize, jejíhož aktivistického zpravodajství nezpravodajství si všimla již i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Televize CNN publikovala zprávu o pochybných dokumentech týkají se údajně ruského zásahu do amerických voleb. Dokumenty vypráví o Trumpovi, jenž si pozval na hotel v MOskvě prostitutky, které močily v prezidentském apartmánu na postel, kde předtím přespával i Barack Obama. Ruské tajné služby také údajně získaly veškeré data o čerstvě zvoleném prezidentovi, včetně osobních i finančních aspektů. Pravost dokumentu nicméně doposud nebyla ověřena a v současné době ji prověřuje FBI, která se k tomu odmítla vyjádřit.

Trump reagoval takřka okamžitě svou oblíbenou formou – Twitterem. „FALEŠNÉ ZPRÁVY – NAPROSTÝ POLITICKÝ HON NA ČARODĚJNICE,“ napsal. „Žijeme snad v nacistickém Německu?“ vztekal se ohledně této aféry.

Dokumenty pochází údajně od ruských zdrojů a dodal je bývalý zaměstnanec britských tajných služeb, který je v USA „považovaný za věrohodného“. Dokument dále Trumpa „osočuje“ z toho, že s Ruskem spolupracoval minimálně 8 let, a to včetně výměny informací, například o činnosti ruských oligarchů v USA. Jak Trump, tak i Putinův mluvčí Dmitrij Peskov celou záležitost ostře popřeli a Peskov to celé označil za „totální nesmysl“. Domnívají se, že dokumenty jsou uměle vytvořené a jedná se o snahu sabotovat nově obnovenou snahu o zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem.

Pokud se skutečně jedná o sabotáž, pak není jedinou – prezident Barack Obama byl nedávno obviněn, že se snaží v posledních dnech nastupujícímu Trumpovi naházet co nejvíce klacků pod nohy. Zaprvé narychlo zmírnit trest tisícovce drogových dealerů, z čehož 231 případů vyřídil za jediný den. Také intenzivní přesun nevídaného množství amerických vojáků do zemí východní Evropy mohou někteří považovat za snahu podkopat nadějné vztahy Trumpa s Kremlem.

Dokumenty se však netýkají jen osobních záležitostí nově zvoleného prezidenta ani jeho údajné minulé spolupráci s Ruskem. Ukazují také, že Rusko mělo zasáhnout do amerického demokratického procesu a pošpinit Trumpovu volební nemesis Hillary Clintonovou.

Trump svůj znatelný hněv nevyjádřil jen na Twitteru. Vzápětí, při své první tiskové konferenci od zvolení, se ostře obořil do reportérů CNN. Ti na něj pokřikovali žádosti o pozornost „můžeme otázku?“ a „dejte nám šanci“, na což Trump vytrvale reagoval slovy ne, ne, ne a ukazoval na reportérku na opačné straně sálu. „Ona klade otázku, nebuďte neslušní,“ obořil se posléze na reportéra CNN: „Ne, nedám vám další otázku, děláte falešné zprávy.“

[/sociallocker]

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Milan Vidlák a Jan Petrák, časopis Šifra