Několik dní poté, co jeho vláda podepsala memorandum o porozumění a budoucí spolupráci se společností European Metals, díky čemuž přijde Česko až o 3 biliony korun (australská firma má totiž na Cínovci v Krušných horách těžit lithium, které se používá při výrobě baterií do smartphonů či elektromobilů a jehož cena stále roste – s tím, že náš stát z toho bude mít jen almužnu; zatímco se surovina prodává v ceně 200 tisíc korun za tunu, Česku by z každé tuny připadlo 10 000 korun), na sebe premiér Bohuslav Sobotka opět upozornil.

Místo aby se po tomto „vlasteneckém“ činu dosluhující předseda vlády někam schoval a co nejméně na sebe upozorňoval, jal se pronášet zásadní politická prohlášení. Na sněmu Svazu průmyslu a dopravy, který se v pondělí konal v Brně, pronesl: „Česká republika musí zůstat v tvrdém jádru Evropské unie a co nejdříve, jakmile to bude možné, přijmout euro. Veškerá modernizační opatření budou fungovat tehdy, když budeme členy volného vnitřního trhu a budeme figurovat v jádře ekonomicky silných zemí Evropské unie,“ řekl premiér, který setrvání v jádru Evropské unie považuje za jedinou alternativu k zajištění bezpečnosti a ekonomické prosperity naší ­repu­bliky.

Pozoruhodné prohlášení, když uvážíme, že se předlužená Evropská unie nachází ve stavu klinické smrti a nezadržitelně míří k rozpadu podobně jako kdysi slavný Titanic ke dnu. Na potápějícím se parníku také do poslední chvíle hrála hudba. Vstup do „tvrdého jádra Unie“ dává asi stejný smysl, jako kdyby chtěl někdo v roce 1989 „posilovat svoje pozice“ v Sovětském svazu.

Aby toho nebylo málo, všechny politiky, kteří naopak mluví o vystoupení ČR z Evropské unie, označil Sobotka „za blázny a poloblázny“. Člověk si v této souvislosti maně vzpomene na legendárního Forresta Gumpa, který, ač ne zcela bystrý, správně odtušil: „Pro hlupáka každý hloupý.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra