Mravenčí kolonie jsou známy svou vysoce organizovanou strukturou, kdy má každý jedinec přidělenou svoji roli a bez výhrad ji pilně zastává. O neuvěřitelné pracovitosti, obětavosti a nasazení mravenců vypovídá zajímavá studie polských zoologů z Varšavy, kteří zkoumali společenství mravenců žijící v dávno opuštěném sovětském bunkru na území Polska.

Mravenci zde vytvořili opravdu velmi unikátní kolonii, protože nemají žádnou královnu ani larvy. Populace společenství čítá přibližně 100 000 jedinců, z nichž každý plní funkci dělníka. V bunkru je navíc úplná tma a chybí tam i jakýkoliv zřejmý zdroj potravy. Vědecký tým se proto rozhodl k důkladnému průzkumu krytu, aby zjistil, jak mravenčí kolonie v takových podmínkách vůbec dokáže přežít.

A co vědci zjistili? Že mravenci do bunkru nepřišli z vlastní vůle, ale nedopatřením spadali do ventilační šachty. Následně se mravenci ocitli hluboko pod zemí v úplné tmě daleko od mateřského mraveniště. Překvapující je, že i přes svou zoufalou situaci mravenci nepropadli nekonečným marným pokusům najít cestu zpět, a namísto toho začali stavět vlastní mraveniště přímo uvnitř bunkru.

Mraveniště dosahuje rozměrů 3 x 1 metru a zdá se, že nekonečná absolutní tma mravencům při stavbě nikterak nepřekáží. Otázkou však zůstává, co mravenci v útrobách holé železobetonové stavby můžou jíst?

Odpověď je velmi jednoduchá, ale překvapující – mravenci totiž podle výzkumníků zkrátka nejedí nic. V bunkru se skutečně nenachází žádný zdroj potravy, z kterého by mohlo vyžít 100 000 mravenců, a kolonii rovněž chybí možnost reprodukce. Jak je tedy možné, že mravenci nevymřou?

Skrz ventilační šachtu do bunkru padají stále noví a noví mravenci. Šachta tak zásobuje společenství mravenců novým přísunem pracovní síly a mravenci pracují na hnízdě dál, jako by se nechumelilo. Vůbec jim nevadí, že nemají co jíst a zanedlouho umřou hlady.

Nově spadaní mravenci jsou do práce hnáni zvláštním pudem, který je tak silný, že pracují až do úplného vyhladovění. Podlaha bunkru je pokryta dvoucentimetrovou vrstvou mrtvých těl a přibývají stále další a další. Vědcům se dokonce podařilo vypozorovat, že mravenci pocházejí z nedalekého lesního mraveniště, kde byl zjištěn pravidelný úbytek jedinců, díky čemuž mohlo být společenství v bunkru neustále zásobováno dalšími dělníky.

Podle vědeckého týmu je vznik podobné kolonie dosud nevídaným jevem a byli jím sami zaskočeni. „Fakt, že může existovat tak obrovské neproduktivní společenství z mravenců, kteří se prostě propadli do bunkru, je fascinující,“ uznal i entomolog Terry McGlynn z Kalifornské univerzity, který nebyl zahrnut ve výzkumu.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek

Zdroj: https://www.newscientist.com/article/2104632-ants-trapped-in-nuclear-bunker-are-developing-their-own-society/

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Člověk v tísni slouží cizím tajným službám, tvrdí Rusové. Neziskovka nařčení odmítá

Ve středu 7. 12. odvysílala ruská televizní stanice TV Centr dokumentární snímek, jenž obviňuje známou českou humanitární organizaci z korupce a špionáže ve východoukrajinském Donbasu,...
video

Zvířata jako stroje. Video ze zákulisí velkovýrobny kozího mléka ukazuje drsnou realitu

Pro jedince neschopné strávit laktózu a týrání zvířat představuje kozí mléko lepší alternativu; pro člověka je mnohem stravitelnější než kravské. Tím ale seznam jeho...
video

Největší novinářský trapas všech dob: Světové televize BBC a CNN hlásily 11. září 2001 kolaps mrakodrapu, ten ale spadne až za 20 minut

Možná ještě zajímavější než skutečnost, že britská televizní stanice BBC informovala 11. září 2001 o kolapsu budovy s názvem WTC 7 dříve, než k němu došlo, je...

Karel Gott opět promluvil: O migrantech, iluminátech a posmrtném životě

Před dvěma týdny Karel Gott oznámil, že se jeho zdravotní stav po léčbě rakoviny mízních uzlin stabilizoval a že se "vrací do života". Teď...

Vysadit 50 milionů stromů za 24 hodin? Pro Indii žádný problém

Není žádným tajemstvím, že životní prostředí v Indii je v určitých oblastech velmi špatné. Druhý nejlidnatější stát planety však minulý týden ukázal celému světu,...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY