Mravenčí kolonie jsou známy svou vysoce organizovanou strukturou, kdy má každý jedinec přidělenou svoji roli a bez výhrad ji pilně zastává. O neuvěřitelné pracovitosti, obětavosti a nasazení mravenců vypovídá zajímavá studie polských zoologů z Varšavy, kteří zkoumali společenství mravenců žijící v dávno opuštěném sovětském bunkru na území Polska.

Mravenci zde vytvořili opravdu velmi unikátní kolonii, protože nemají žádnou královnu ani larvy. Populace společenství čítá přibližně 100 000 jedinců, z nichž každý plní funkci dělníka. V bunkru je navíc úplná tma a chybí tam i jakýkoliv zřejmý zdroj potravy. Vědecký tým se proto rozhodl k důkladnému průzkumu krytu, aby zjistil, jak mravenčí kolonie v takových podmínkách vůbec dokáže přežít.

A co vědci zjistili? Že mravenci do bunkru nepřišli z vlastní vůle, ale nedopatřením spadali do ventilační šachty. Následně se mravenci ocitli hluboko pod zemí v úplné tmě daleko od mateřského mraveniště. Překvapující je, že i přes svou zoufalou situaci mravenci nepropadli nekonečným marným pokusům najít cestu zpět, a namísto toho začali stavět vlastní mraveniště přímo uvnitř bunkru.

Mraveniště dosahuje rozměrů 3 x 1 metru a zdá se, že nekonečná absolutní tma mravencům při stavbě nikterak nepřekáží. Otázkou však zůstává, co mravenci v útrobách holé železobetonové stavby můžou jíst?

Odpověď je velmi jednoduchá, ale překvapující – mravenci totiž podle výzkumníků zkrátka nejedí nic. V bunkru se skutečně nenachází žádný zdroj potravy, z kterého by mohlo vyžít 100 000 mravenců, a kolonii rovněž chybí možnost reprodukce. Jak je tedy možné, že mravenci nevymřou?

Skrz ventilační šachtu do bunkru padají stále noví a noví mravenci. Šachta tak zásobuje společenství mravenců novým přísunem pracovní síly a mravenci pracují na hnízdě dál, jako by se nechumelilo. Vůbec jim nevadí, že nemají co jíst a zanedlouho umřou hlady.

Nově spadaní mravenci jsou do práce hnáni zvláštním pudem, který je tak silný, že pracují až do úplného vyhladovění. Podlaha bunkru je pokryta dvoucentimetrovou vrstvou mrtvých těl a přibývají stále další a další. Vědcům se dokonce podařilo vypozorovat, že mravenci pocházejí z nedalekého lesního mraveniště, kde byl zjištěn pravidelný úbytek jedinců, díky čemuž mohlo být společenství v bunkru neustále zásobováno dalšími dělníky.

Podle vědeckého týmu je vznik podobné kolonie dosud nevídaným jevem a byli jím sami zaskočeni. „Fakt, že může existovat tak obrovské neproduktivní společenství z mravenců, kteří se prostě propadli do bunkru, je fascinující,“ uznal i entomolog Terry McGlynn z Kalifornské univerzity, který nebyl zahrnut ve výzkumu.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek

Zdroj: https://www.newscientist.com/article/2104632-ants-trapped-in-nuclear-bunker-are-developing-their-own-society/

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

video

Létající město v oblacích: další senzace, nad kterou se v médiích zavřela voda. Co stojí za touto záhadou?

Když jednoho podzimního dne tisíce obyvatel čínského města Fo-šan, které leží v deltě Perlové řeky v provincii Kaung-tung, vzhlédly k nebi, strnuly v němém...

Zastřelte Palmera

Američan Walter Palmer, který v červnu zastřelil v Zimbabwe jednoho z nejznámějších lvů na světě, třináctiletého Cecila, se stal rázem jedním z nejznámějších zubařů. Lovec, který zaplatil za...

Wi-Fi: Problém, který nevidíme

Jednou v létě se Per Segerbäck vydal na procházku, při níž potkal souseda, který bydlí zhruba sto metrů od jeho skromného stavení zhruba 120 kilometrů...

Turecko podniklo invazi do Iráku, ten ostře protestuje

Bagdád vyzval podle agentur turecké síly k okamžitému stažení. Řeč je o vstupu "zhruba jednoho ozbrojeného praporu" tureckých vojáků.Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo...

Tažení proti hackerům nabírá na obrátkách. Muži, který přispěl k odhalení hromadného znásilnění středoškolačky, hrozí 16 let, pachatelé jsou volní

Dalším smutným příkladem dnešního pojetí spravedlnosti, nebo spíše nespravedlnosti, je případ aktivisty a hackera Derica Lostuttera, který pomohl odhalit známý případ středoškolského znásilnění v roce...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY