Rumunský hacker přezdívaný Guccifer, který prolomil soukromý server Hillary Clintonové, byl odsouzen k 52 měsícům americkým federálním soudem ve Virginii. Jedná se o téměř maximální trest za hackování v rámci amerického práva, což má dle slov soudce zapůsobit jako odstrašující případ pro další švitořivé ručky hackerů.

Guccifer, 44letý bývalý řidič taxi a současný prodavač barev, vlastním jménem Marcel Lazar Lehel, byl zatčen v Rumunsku a obviněn za hackování. V roce 2014 ho předali do USA. V květnu tohoto roku byl shledán vinným z krádeže identity a neautorizovaného vstupu do chráněného počítače, také se přiznal k hacknutí téměř 100 Američanů během 14 měsíců.

„Tato epidemie musí skončit,“ řekl ve čtvrtek zmíněný soudce James Cacheris poté, co odsoudil Guccifera k 52 měsícům (54 měsíců je maximum, obhájci žádali o 3letý trest). „Rozsah škod, způsobený činností obžalovaného, je nespočitatelný.“

Zajímavé je to, že navzdory přiznání, přesněji řečeno prohlášení Guccifera, že pronikl do privátního e-mailového serveru bývalé ministryně zahraničí, neexistují žádné důkazy, že se mu to skutečně povedlo. Nicméně je jisté, že prozradil existenci tohoto soukromého serveru tím, že odhalil e-mailové účty tajemníka Clintonové Sidney Blumenthala a také vypustil několik jeho mailů adresovaných Clintonové v roce 2013.

Další z Gucciferových kousků je zkompromitování e-mailového účtu člena Bushovy rodiny a postování obrázků bývalého prezidenta George H. W. Bushe během jeho pobytu v nemocnici a také fotky dvou jeho autoportrétů.

Lehel bude v blízké době poslán zpátky do Rumunska, aby si zde odseděl trest udělený místní vládou, ale v roce 2018 se vrátí v roce 2018 do Spojených států, aby si tam odseděl pro změnu jejich trest.

Regenračné centrum

 

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Překlad: Jan Petrák

Zdroj: https://www.rt.com/usa/357918-guccifer-jail-clinton-email/