Veřejná technologie na kompresi dat, kterou využívá celý svět včetně gigantů, jako je Facebook (v podobě Zstandart compressor), Google (Draco 3D compressor) či Apple (LZFSE compressor), podle jejího tvůrce, polského výzkumníka a akademika jménem Jaroslaw Duda, čelí „nenápadným“ pokusům ze strany Googlu o vytvoření patentu, a tím narušení její všeobecné a účelové dostupnosti komukoliv.

Všechny zmíněné kompresory dat jsou různými variantami, založenými na Dudově technologii ANS – tANS a rANS. V blízké době se navíc chystá využít ANS i pro přehrávání AV1, budoucího formátu pro přehrávání videí.

Technologické společnosti používají Dudovu technologii ANS proto, že poskytuje vysokorychlostní kompresi a dekompresi s minimální ztrátou dat, a to s relativně nízkou náročností na výpočet, což tedy představuje velice dobrý a rychlý způsob. Popravdě, odhady tvrdí, že technologie ANS je třikrát až dokonce třicetkrát rychlejší než starší techniky kódování Huffman nebo aritmetické kódování, jež se používaly v minulosti. Je tedy jedině štěstí, že ANS není patentováno a nikdo nemusí platit Dudovi žádné poplatky. Jak ale sám autor kódování tvrdí, to by se mohlo v blízké budoucnosti změnit, a usiluje o to právě Google.

Pokud se Google skutečně snaží technologii vykrádající původní ANS patentovat, pak není první ani poslední společností, která se o to pokusila. Firma jménem StoreLeap se pokusila technologii patentovat v Británii, Duda ale jednal rychle a snahu společnosti zablokoval na Úřadu pro intelektuální vlastnictví. Nicméně, jak Duda varuje, ve Spojených státech hrozí, že patent projde. Tentokrát totiž čelí společnosti Google, což je pro nezávislého vývojáře o hodně větší a mocnější nepřítel. Google navíc údajně nešetří silami a podobný patent zkouší nejenom v USA, ale i ve 100 dalších státech najednou.

Jarek Duda je velice rozčilený a dal to najevo. Prohlásil, že je to od bilionové společnosti, která se chvástá svým zájmem o dobrotu a lidská práva, pěkné „děkuji“ vůči akademikovi, jenž celou práci odvedl zadarmo.

Největší problém a důvod, jejž uvedl ve své stížnosti, kterou již vyplnil ve Spojených státech, je ten, že technologii záměrně vypustil bez patentu a jako svobodnou doménu právě za účelem, aby byla svobodná, a nikoliv „právním minovým polem“.

Dále poukázal na to, že Google velice dobře ví o jeho práci. Dodal, že sám pomáhal zaměstnancům Google implementovat technologie ANS pro kompresi videosouborů. Nyní tvrdí, že se Google snaží jeden z konceptů, který Duda se zaměstnanci společnosti sdílel, patentovat.

Duda se naštěstí setkal s podporou ISA (International Search Authority) a oddělením WIPO (World Intellectual Property Organization), určeným pro průzkum patentů. Ve svém průzkumu zveřejnili jasné prohlášení, že se nejedná o žádnou inovaci, jak Google tvrdí v žádosti o patent, ale o jednoduchou aplikaci již známých kódovacích algoritmů.

Google se zatím k situaci nikterak nevyjádřil. Má totiž zřejmě spoustu práce. Jak sám Duda hořce poznamenal, nejspíš horlivě přepisují patent tak, aby nebylo tak jasné, že je kradený… Ale kdo ví. Pokud je to všechno pravda, opět se potvrdí staré známé „kdo má hodně, chce ještě víc“.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.bleepingcomputer.com/news/google/google-accused-of-trying-to-patent-public-domain-technology/