Od 13. ledna mohou různé firmy získat přímý přístup k bankovním údajům svých zákazníků. Amazon, Google a ostatní firmy tak mohou získat všechny informace o vašem bankovním účtu za posledních 90 dnů. Dozví se také, zda platíte svůj nájem, odkud vám jde výplata nebo kolik máte dluhů.

Firmy jako Ebay, Apple, Google, Amazon, Alibaba, Zalando a mnoho dalších tak budou vědět nejen kde, kdy a za co platíte kartou, ale také kolik peněz máte na běžném účtu nebo zda jste v červených číslech. EU totiž zvyšuje konkurenci mezi bankami a nová pravidla firmám umožňují přístup k informacím o bankovním účtu. Píšou o tom německé noviny Berliner Morgenpost.

Ty samé koncerny však po Evropě přesunují nezdaněné miliardy eur, aniž by se tím kdokoliv vážně zabýval. O tom si můžete přečíst zde.

13.ledna vstoupila v platnost nová směrnice EU, která se nazývá Payment Services Directive 2 (PSD2). Spustila nová celoevropská jednotná pravidla pro platební transakce, která umožní poskytovatelům finančních služeb přístup k účtu. Banky mají na technologickou změnu přechodné období 18 měsíců.

Zákazník musí odsouhlasit, že firmy a společnosti mají přístup k jeho datům. Předpokládá se, že mnoho služeb, jako jsou kreditní karty nebo on-line služby, již nebudou poskytovány bez přístupu k účtu. O tom Šifra již psala.

Nejen banky

Zatím měly přístup k účtu jen banky. EU nyní vyžaduje, aby banky svou infrastrukturu otevřely. Společnosti, které k ní chtějí získat přístup, musejí například v Německu požádat o povolení finanční úřad BaFin.

Noviny Berliner Morgenpost si dovedou představit takovou finanční technologickou společnost, která zákazníkovi oznámí, u jakých bank má účet a jaké má možnosti rezervace či platby. Z toho budou profitovat, jak jinak, především velké firmy.

Jakmile zákazník chce u Amazonu platit snadněji, například pomocí PINu / TANu, tak americkému koncernu musí umožnit přímý přístup k bankovním údajům. Tím Amazon získá možnost získat údaje z bankovního účtu za posledních 90 dní.

Na druhou stranu, pokud zákazníci budou platit on-line, tak je nutné, aby zadávali nejen údaje o kartě a čísle účtu. K autentizaci může být zapotřebí druhá funkce, například SMS na vlastní smartphone nebo biometrický otisk prstu.

Pozor na nové podmínky

Spotřebitel nemůže kontrolovat, jaké údaje poskytovatelé finančních služeb vidí. V současné době platí jedno pravidlo: neposkytovat buď nic, nebo úplně všechno.

Spotřebitelé by proto měli být velmi opatrní, pokud jde o nové nebo revidované podmínky internetových společností. Myslí si to profesor ekonomie z TU Darmstadt prof. Dr. Dirk Schiereck. Právě teď by se měly smluvní podmínky skutečně číst.

V rámci nového systému neexistují další poplatky za jiné druhy plateb, jako je inkaso, bankovní převod nebo karta. Novinkou je, že zákazníci bank jsou zodpovědní za zneužití bankovní nebo kreditní karty nebo on-line bankovnictví za škody pouze v maximální výši 50 eur, pokud nedošlo k hrubé nedbalosti nebo záměrnému jednání.

Zdroj: https://www.morgenpost.de/wirtschaft/article213070745/Amazon-erhaelt-tiefen-Einblick-in-private-Finanzen-der-Kunden.html